Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pudzianowski broni Grunwald przed Krzyżakami

gonzo19
gonzo19
Ma być uroczyście, podniośle i widowiskowo – organizatorzy obchodów 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem pokazali przedsmak tego, co czeka nas w lipcu.

W Arkadach Kubickiego pod Zamkiem Królewskim odbyła się w czwartek konferencja inaugurująca tegoroczne obchody 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Narodowe Centrum Kultury przedstawiło wstępny harmonogram uroczystości upamiętniających słynną bitwę, które będą się odbywały w całej Polsce.

- Grunwald, 1410 rok, jest w każdym z nas, jest w każdym Polaku - mówił na konferencji Piotr Żuchowski, wiceminister kultury. Dziś w Arkadach Kubickiego aktorzy przebrani za Krzyżaków rzucili wyzwanie królowi Jagielle. Ale do obrony Grunwaldu stawił się przebrany za rycerza Mariusz Pudzianowski...

Do organizowania tegorocznych obchodów Bitwy pod Grunwaldem zaproszono historyków i znanych artystów, m.in. Daniela Olbrychskiego. Autor nagrodzonej Oskarem "Katedry" Tomasz Bagiński przygotuje animowane spoty poświęcone rocznicy, a lider zespołu Armia Tomasz Budzyński przygotuje specjalny utwór muzyczny, który będzie wykonywany w języku polskim i litewskim.

Wojsko Jagiełły przemaszeruje przez Polskę

Od 15 do 18 lipca na polach Grunwaldzkich będą się odbywały oficjalne uroczystości państwowe związane z obchodami 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Weźmie w nich udział m.in. prezydent Lech Kaczyński.

17 lipca odbędzie się inscenizacja bitwy, w której weźmie udział ponad 1500 odtwórców z Europu i USA. Inscenizacja będzie wyreżyserowana na podstawie kronik sporządzonych przez Jana Długosza i opisu bitwy z „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza.

Wcześniej odbędzie się przemarsz wojsk króla Jagiełły przez Polskę. – Chcemy odtworzyć historyczny marsz wojsk na Grunwald. Planowane jest przejście przez całą Polskę. Z województwa podlaskiego najpierw ma wędrować armia Witolda. Potem w Czerwińsku nastąpi spotkanie, a potem wspólnie marsz na północ wojsk historycznie prowadzonych przez Stanisława Jagiełłę – zapowiedział Piotr Żuchowski.

W tym samym czasie w Zamku Królewskim na Wawelu będzie można oglądać wystawę poświęconą tradycji świętowania rocznic Bitwy pod Grunwaldem. Z kolei we wrześniu w Malborku i w Krakowie odbędzie się międzynarodowa konferencja "Grunwald-Tannenberg-Zelgiris 1410-2010" podsumowująca badania nad bitwą Grunwaldzką.

W całej Polsce z okazji 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem planowanych jest około 120 imprez w 34 miastach.


Zobacz również:
Marszałek Piłsudski przybył do Warszawy [wideo]
Bitwa polsko-szwedzka raz jeszcze

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto