Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Królewski w Warszawie poszerzył zbiory o "Madonnę z Dzieciątkiem". Dyrektor placówki zapowiedział pięć wyjątkowych wystaw

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Wideo
od 16 lat
W ostatnim kwartale 2023 roku na Zamku Królewskim w Warszawie rozpocznie się pięć wystaw czasowych. Wśród nich m.in. "Geniusz Lwowa”, „Nowosielski i inni" oraz klasycy francuskiego malarstwa epoki napoleońskiej. Ponadto, zamkowe zbiory wzbogaciły się o obraz Paola Uccella "Madonna z Dzieciątkiem". - Będzie on wystawiany w tworzonym obecnie gabinecie poświęconym sztuce włoskiej XIV i XV wieku - mówił podczas konferencji prasowej dyrektor Zamku Królewskiego prof. dr hab. Wojciech Fałkowski.

W czwartek 7 września na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się specjalna konferencja prasowa poświęcona zbliżającym się wystawom.

Ostatni kwartał 2023 r. na Zamku Królewskim będzie obfitował w liczne ważne wydarzenia. Na wstępie chcę zaprezentować nasz najnowszy nabytek - zakupiony na początku września obraz Paola Uccella "Madonna z Dzieciątkiem" - mówił dyrektor Zamku Królewskiego, prof. dr hab. Wojciech Fałkowski.

od 16 lat

Dodał, że dzieło będzie wystawiane w tworzonym obecnie gabinecie poświęconym sztuce włoskiej XIV i XV wieku.

Dzięki subwencji rządowej i wsparciu Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Banku PKO BP udało się nabyć ten wspaniały obraz do zamkowej kolekcji. Z całą pewnością jest to jeden z najważniejszych nabytków w polskim świecie muzealnym w ciągu ostatnich dziesięcioleci. To dzieło absolutnie wyjątkowe. Pokazujemy go, ponieważ od tego momentu staje się on własnością całego społeczeństwa - wyjaśnił Fałkowski.

Wyjątkowe wystawy na Zamku Królewskim

5 października odbędzie się wernisaż 91 obrazów, arcydzieł pochodzących z Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego oraz ze zbiorów Historycznego Muzeum Lwowa. Wystawa będzie nosiła tytuł "Geniusz Lwowa".

Tworzyły one legendę miasta i jednocześnie były przejawem kolekcjonerstwa w XIX-wiecznym Lwowie, mieście wielu kultur. Było to miejsce przyciągające zarówno wielu twórców, jak i mecenasów sztuki. Teraz lwowska legenda zawita na Zamek Królewski w Warszawie - mówił dyrektor Zamku Królewskiego, prof. dr hab. Wojciech Fałkowski.

19 października w Pałacu Pod Blachą udostępniona zostanie ekspozycja upamiętniająca 210. rocznicę śmierci ks. Józefa Poniatowskiego.

10 listopada odbędzie się otwarcie wystawy "Z Norymbergi do Mediolanu. Szlakiem najlepszego uzbrojenia Europy nowożytnej".

Wystawa pokaże nam uzbrojenie z XVI w. i początku XVII w. Będzie można podziwiać znakomite dzieła sztuki płatnerskiej i rusznikarskiej. Zaprezentujemy m.in. dwie niezwykłe radziwiłłowskie zbroje, które przyjadą do nas z Wiednia - powiedział prof. dr hab. Wojciech Fałkowski.

5 grudnia zostanie otwarta wystawa "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni".

Uświetni ona obchody 100. urodzin Jerzego Nowosielskiego - w zestawieniu z plejadą innych wybitnych, polskich twórców drugiej połowy XX w. Zaprezentujemy ok. stu dzieł sztuki i prawie sto obiektów. Chcemy je pokazać w dialogu, a czasem w konfrontacji z dziełami wielu znanych artystów - wyjaśnił dyrektor Zamku Królewskiego.

Wojciech Fiałkowski zapowiedział też, że w Pałacu Pod Blachą odbędzie się wystawa malarstwa "Wielkiej Trójki" francuskiego malarstwa epoki napoleońskiej - Théodore'a Géricault, Horacego Verneta i François Gérarda.

Źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto