Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Warszawie ruszył rajd ku czci generała Bronisława Kwiatkowskiego. W wydarzeniu bierze udział 80 motocyklistów. Przejadą 2,5 tys. km

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Wideo
od 16 lat
W piątek 11 sierpnia rozpoczął się rajd motocyklowy ku czci gen. Bronisława Kwiatkowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. W wydarzeniu bierze udział około 80 uczestników. Przedsięwzięcie potrwa do 20 sierpnia, a motocykliści odwiedzą m.in Ossów, Bydgoszcz, Żagań, Wrocław, Kraków i Krasiczyn.

Około 80 motocyklistów na 60 motocyklach wyruszyło w piątek 11 sierpnia na trasę rajdu motocyklowego ku czci gen. Bronisława Kwiatkowskiego, który zginął w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem.

Motocykliści mają do przejechania około 2,5 tysiąca kilometrów śladami nieżyjącego generała. W rajdzie biorą udział osoby związane z wojskiem a także ich rodziny. Rajd potrwa od 11 do 20 sierpnia a motocykliści odwiedzą m.in Ossów, Bydgoszcz, Żagań, Wrocław, Kraków i Krasiczyn.

Ruszył rajd ku czci gen. Kwiatkowskiego. W wydarzeniu bierze udział 80 motocyklistów

W Warszawie ruszył rajd ku czci generała Bronisława Kwiatkow...

Uczestnicy podzieleni są na sześć dziesięcioosobowych grup. W ten sposób poruszają się po drogach. Razem spotykają się w wybranych miejscach pamięci lub miejscach związanych z życiem generała Kwiatkowskiego. W Żaganiu odsłonią tablicę pamiątkową, którą uczestnicy rajdu sami ufundowali.

"Fajna przygoda i okazja do spotkania z innymi"

Motocykle, na których uczestnicy rajdu wyruszyli w podróż są różne. Prym wiodą "turystyki", ale zdarzają się również maszyny klasyczne. Cechą charakterystyczną uczestników są bordowe koszulki z informacją o wydarzeniu.

Wśród osób biorących udział w przedsięwzięciu są dwaj Mariusze. Jeden to kierowca, a drugi to pasażer - Mariusz Buk - syn generała Tadeusza Buka, który zginał w katastrofie Smoleńskiej.

Jedziemy już czwarty raz. To fajna przygoda i okazja do spotkania z innymi - opowiadają.

Wśród startujących widać też kobiety, które w większości towarzyszą swoim mężom. Jest także jedna motocyklistka.

Uroczysty start rajdu odbył się w piątek na dziedzińcu Sztabu Generalnego WP w Warszawie. Przedtem wręczono odznaczenia wojskowe z okazji Święta Wojska Polskiego.

Głos zabrał I z-ca szefa Sztabu Generalnego WP generał broni Piotr Błazeusz.

Pamiętajmy, że wojna polsko-bolszewicka była jedyną wojną przegraną przez Armię Czerwoną w okresie jej istnienia. Wtedy bolszewicy już ogłaszali, że po trupie Polski pójdą dalej, do Europy. Niestety dzisiejsza retoryka i działania Rosji pozostają niezmienione. Zamiast pokojowej egzystencji, Rosja chce siłą zmieniać porządek międzynarodowy i system bezpieczeństwa. Siłą narzucać swoją wolę innym narodom - powiedział.

Generał podkreślił, że 103 lata po zwycięskiej bitwie warszawskiej, Polska znowu jest środkiem ciężkości w Europie, zaporą dla czerwonej fali.

List od szefa MON

W trakcie wydarzenia odczytano list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

W dniu Święta Wojska Polskiego wszyscy Polacy dziękują obrońcom, którzy stali i stoją na straży bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Okazanie szacunku i wdzięczności ma szczególny wymiar zwłaszcza teraz, kiedy na Ukrainie toczy się wojna a granica polsko-białoruska jest miejscem agresji hybrydowej - napisał szef resortu.

Minister podkreślił, że ostatnie lata to dla sił zbrojnych czas bardzo intensywnej modernizacji technicznej. - Żołnierze otrzymują najnowocześniejszy sprzęt - dodał.

Szef MON wymienił czołgi Abrams i K2, armatohaubice Krab i K9, wyrzutnie rakiet HIMARS i Chunmoo, samoloty FA-50 a wkrótce także F-35.

W liście zaznaczył także, że zwiększa się też liczebność sił zbrojnych. - Obecnie jest to ponad 175 tys. żołnierzy pod bronią - podał Mariusz Błaszczak.

Wszystkie te działania mają jeden wspólny mianownik: silna biało-czerwona i nowoczesne Wojsko Polskie - podkreślił minister obrony narodowej.

Rajd motocyklowy ku czci gen. Kwiatkowskiego to czwarta tego typu impreza organizowana przez Sztab Generalny Wojska Polskiego, w celu upamiętnienia żołnierzy, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Pierwsza edycja poświęcona była pamięci szefa Sztabu Generalnego WP śp. gen. Franciszka Gągora, druga ku czci śp. admirała floty Andrzeja Karwety, byłego dowódcy Marynarki Wojennej a trzecia dla śp. gen. broni Tadeusza Buka, byłego dowódcy Wojsk Lądowych.

Źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto