Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Punkt konsultacyjny w białostockim Archiwum Państwowym

Redakcja

|

Jeśli chcesz stworzyć drzewo genologiczne swojej rodziny lub uporządkować rodzinne archiwum to skorzystaj z porad pracowników Archiwum Państwowego. Odwiedź punkt konsultacyjny i dowiedz się jak zadbać o pamiątki

W ramach ogólnopolskiej akcji „Archiwa Rodzinne” Archiwum Państwowe w Białymstoku uruchomiło punkt konsultacyjny, którego założeniem jest wspieranie i doradztwo w zakresie tego, co ze zgromadzonych materiałów warto zatrzymać, pomoc w zakresie identyfikacji materiałów archiwalnych oraz wskazywać jak dbać i konserwować swoje zbiory.

Nie wszystko jest warte przechowania, ale czasem nawet bardzo niepozorne dokumenty jak np. kwity, ulotki reklamowe czy kartki żywnościowe przekazują dużo informacji o problemach i potrzebach przodków. Na pewno warto gromadzić metryki (akty urodzeń, małżeństw zgonów), dokumenty związane z edukacją, aktywnością zawodową, dokumenty notarialne, akty kupna – sprzedaży, polisy ubezpieczeniowe, zestawienia wydatków, dokumenty związane ze służbą wojskową. Niezwykle cenne są również fotografie, korespondencja, wspomnienia, pamiętniki.

Archiwa rodzinne niosą ze sobą istotne walory edukacyjne: zaznajamiają z pracą archiwów i archiwistów, pozwalają poznać lepiej historię swojej rodziny, a przez to przybliżyć wiedzę o czasach przodków, ich obyczajowości, problemach dnia powszedniego. Zgromadzone materiały archiwalne mogą stać się początkiem dalszych poszukiwań genealogicznych dotyczących własnej rodziny. W tym celu warto odwiedzić pobliskie archiwum państwowe.

Archiwa państwowe gromadzą materiały archiwalne wielu instytucji różnych epok. Do poszukiwań genealogicznych podstawę stanowią akta stanu cywilnego. Aby móc rozpocząć poszukiwania należy znać nazwisko, wyznanie przodków, miejsce zdarzenia (urodzenia, małżeństwa, zgonu). Oczywiście w badaniach nad przeszłością rodziny warto też skorzystać z innych rodzajów dokumentów. Dobrze jest sięgnąć do rejestrów podatkowych, ksiąg meldunkowych, spisów poborowych, list obowiązkowych szczepień, spisów zmarłych podczas epidemii, czy podczas niepokojów społecznych, wykazów przesiedleńców, repatriantów, akt osobowych osób pełniących funkcje administracyjne, partyjne.

Archiwum Państwowe w Białymstoku już udzieliło kilku porad w zakresie przechowywania i tworzenia archiwów rodzinnych (w tym zakresie nawiązało współpracę ze Stowarzyszeniem Bajeczne Sochonie). Zapraszamy do odwiedzenia Archiwum Państwowego w Białymstoku i korzystania z jego usług.

Strona Archiwum Państwowego: tutaj

|
http://www.podlaska.policja.gov.pl/index.php?idkat=467&idart=12834
Bezpieczne ferie w powiecie zambrowskim

Bezpieczne ferie w powiecie zambrowskim

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto