Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni zadecydują o zmianach dotyczących abonamentów w SPPN. Meldunek nie będzie już obowiązkowy

Redakcja
Krystian Dobuszyński
Stołeczni radni na najbliższej sesji zajmą się zmianami zasad wydawania abonamentu mieszkańca w strefie płatnego parkowania. Projekt zakłada, że do jego uzyskania wystarczy rozliczanie podatku PIT w Warszawie, a nie jak do tej pory - obowiązek meldunku. Nowe przepisy mogą wejść w życie na początku lutego 2022 roku. Szczegóły poniżej.

Na najbliższej sesji Rady Warszawy, która odbędzie się w czwartek (9 grudnia) radni pochylą się nad projektem uchwały dotyczącej strefy płatnego parkowania niestrzeżonego (SPPN). Główną zmianą będzie sposób wydawania abonamentu mieszkańca zarówno zwykłego rejonowego (pozwalających na parkowanie auta w rejonie maksymalnie ośmiu parkomatów najbliższych miejscu zamieszkania), jak i nowego abonamentu obszarowego (uprawniającego do parkowania na większym, określonym przez drogowców obszarze). Jak poinformowało TVP Info, jeśli radni zagłosują za zmianami to o abonament będą mogły ubiegać się osoby, które rozliczyły w Warszawie podatek PIT za poprzedni rok.

- W okresie przejściowym, do 30 kwietnia 2022 r., dokumentem potwierdzającym rozliczanie PIT w Warszawie będzie również formularz ZAP-3, złożony w 2021 lub 2022 roku, w którym wskazano Warszawę jako miejsce zamieszkania i składania zeznania podatkowego - cytuje TVP Info uzasadnieniu projektu zmian w uchwale.

Według obecnych zasad trzeba być zameldowanym na pobyt stały lub czasowy na terenie, na którym wyznaczono strefę płatnego parkowania. Po zmianach wystarczy rozliczenie PIT w Warszawie. Jeśli radni przyjmą uchwałę to zacznie ona obowiązywać od 1 lutego 2022 roku.

Zmiany dla niepełnosprawnych

To jednak nie koniec zmian, które już niebawem mogą wejść w życie. Jak podaje TVP Info, kolejną propozycją jest wydłużenie do pięciu lat maksymalnego okresu obowiązywania karty „N+”, tak by odpowiadał on terminowi ważności karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej. Co więcej, zaproponowano rezygnację z wymogu posiadania prawa jazdy przez osobę niepełnosprawną.

- Osoby takie często są właścicielami samochodu, ale z powodu swojej niepełnosprawności nie mogą samodzielnie poruszać się tym pojazdem. Wydanie takiej osobie karty „N+” umożliwi jej korzystanie ze swojego samochodu za pomocą asystentów osoby niepełnosprawnej - wyjaśniono.

Osoby niepełnosprawne, które nie rozliczają się z podatku w Warszawie, mogą korzystać z bezpłatnego postoju na wyznaczonych miejscach na tzw. kopertach, wykładając za przednią szybą kartę parkingową dla osoby niepełnosprawnej.

Dodatkowe 10 mln w budżecie miasta

Jak szacuje ratusz, wprowadzenie proponowanych rozwiązań będzie skutkowało dodatkowymi dochodami do budżetu, które będą uzależnione od liczby złożonych wniosków o wydanie danego rodzaju abonamentu mieszkańca. TVP Info podaje, że ratusz przewiduje, iż łączna liczba abonamentów mieszkańca wydanych w ciągu roku wzrośnie z około 39 800 do prawie 58 000, co przełoży się na wpływy do budżetu miasta w wysokości około 10 mln zł rocznie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto