Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekiny i czeski Hugo już w zoo

Redakcja
Nowi mieszkańcy zoo: młody hipopotam Hugo i cztery rekiny żarłoczne przyzwyczajają się do nowego miejsca życia i szykują się na pierwsze spotkanie ze zwiedzającymi.

- Hugo już nie jest tak rozdrażniony, jak tuż po przyjeździe do naszego ogrodu zoologicznego (3 listopada). Na początku siedział głównie w basenie pod wodą, teraz coraz bardziej się ośmiela i wychodzi na powierzchnię swojego nowego „mieszkania” – mówi fotograf zoo Ewa Ziółkowska, jedna z nielicznych osób, które mogą odwiedzać 2,5-letniego hipopotama Hugona z Ostrawy. Niedługo każdy będzie miał okazję poznać ważące tonę maleństwo i zobaczyć, jak mu się żyje razem z najstarszą hipopotamicą w Europie, 47-letnią Anielą.

Hugo w nowym domu

Hugo jeszcze nie poznał Anieli. Czy zwierzęta polubią się? - Wczoraj, kiedy Aniela poszła na zaplecze wybiegu, żeby coś zjeść, Hugo wyszedł wreszcie z wody i z zainteresowaniem zwiedzał każdy zakamarek nowego mieszkania. Jeszcze się nie poznały. Wkrótce spotkają się po raz pierwszy i miejmy nadzieję, że będą żyć ze sobą w dobrych relacjach – mówi Ewa Ziółkowska.

Niedługo dołączy do nich trzeci hipopotam – młoda samica, która wspólnie z Hugonem zadba o to, żeby w warszawskim zoo w przyszłości było więcej przedstawicieli tego gatunku.

Akwarium dla rekinów

Po 20 listopada zostanie otwarty nowy obiekt, mieszczący hipopotamiarnię i akwarium morskie dla rekinów. – Na razie trwa filtracja wody w nowym akwarium. To największy taki zbiornik w Polsce. Cztery żarłacze czarnopłetwe są już w zoo, niebawem dołączy do nich tawrosz piaskowy. Zwiedzający obejrzą te ryby przez nowoczesną panoramiczną szybę – opowiada Ziółkowska.

Hipopotamiarnia to duża szklarnia, wewnątrz której znajduje się basen zapewniający miejsce dla trzech dorosłych zwierząt, plaża otoczona bujną roślinnością tropikalną oraz dwupoziomowa przestrzeń dla zwiedzających. Hipopotamy będzie można obserwować nie tylko na powierzchni, ale również pod wodą dzięki frontowej, szklanej szybie basenu. Podczas ciepłych dni zwierzęta skorzystają z wybiegu zewnętrznego.

Wewnątrz obiektu znajduje się również część dydaktyczna: naturalnej wielkości modele rekinów, wyjaśniające ich budowę anatomiczną oraz tablice edukacyjne połączone z przekazem multimedialnym.

Na placu przed wejściem urządzono taras otoczony zielenią, gdzie zwiedzający będą mogli odpocząć na ławkach. Basen zewnętrzny po zmierzchu uatrakcyjni oświetlenie – to tu odbywać się będą wieczorne spotkania dla członków Klubu Miłośników Zoo i sponsorów. W sezonie letnim swoje podwoje otworzy afrykański barek, zaprojektowany przez Xymenę Zaniewską.




Zobacz również:
Słonica Elma już w warszawskim Zoo
ZOO żegna tygrysicę Zoję
Amor - nowy król Warszawy

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto