Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rezerwat przyrody Jeziorko Czerniakowskie z nowymi tablicami na ścieżce edukacyjnej. Zmiany jeszcze w tym roku

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Zmiany wokół Jeziorka Czerniakowskiego. Prace zakończą się jeszcze w tym roku
Zmiany wokół Jeziorka Czerniakowskiego. Prace zakończą się jeszcze w tym roku Szymon Starnawski
Na terenie rezerwatu przyrody Jeziorko Czerniakowskie nastąpi wymiana tablic edukacyjnych i planszy informacyjnych. Nowa ścieżka edukacyjna ma być odnowiona nie tylko pod kątem merytorycznym i graficznym, ale także technologicznym. Stołeczny Zarząd Zieleni właśnie ogłosił przetarg w sprawie. Według planu, spacerowicze będą mogli korzystać z nowych elementów jeszcze w tym roku.

Rezerwat przyrody Jeziorko Czerniakowskie to jeden z tych punktów na mapie Warszawy, które mieszkańcy stolicy chętnie wybierają na cel swojej wycieczki, niezależnie od aury. Miejsce to największą popularnością cieszy się latem. Wszystko za sprawą kąpieliska, znajdującego się w jego południowo-zachodniej części.

Warto podkreślić, że akwen nie jest jedyną atrakcją, czekającą na odwiedzających. Na terenie rezerwatu znajdują się także:

  • Liczne, klimatyczne ścieżki spacerowe
  • Stajnia usytuowana w południowo-wschodniej części rezerwatu, gdzie można podziwiać piękne konie
  • Korty tenisowe mieszczące się nieopodal kąpieliska
  • Przystań, w której można wypożyczyć kajaki

Mniejszą sławą może pochwalić się północna strona rezerwatu, która również może pochwalić się pięknymi terenami. Idealnie nadają się one na:

  • Rozbicie pikniku (zakaz grillowania i rozpalania ogniska)
  • Jogging
  • Spacery z dziećmi, zwierzętami

Poniżej fotorelacja z naszego spaceru po terenie rezerwatu Jeziorko Czerniakowskie.

Zmiany wokół Jeziorka Czerniakowskiego. Prace zakończą się jeszcze w tym roku

Rezerwat przyrody Jeziorko Czerniakowskie z nowymi tablicami...

Zmiany na terenie rezerwatu. Odnowią ścieżkę edukacyjną wokół Jeziorka Czerniakowskiego

Na wspomnianych dróżkach spacerowych, znajdujących się wokół Jeziorka Czerniakowskiego, znajduje się ścieżka edukacyjna. Powstała ona w 2016 roku, z inicjatywy stołecznego aktywisty Przemka Paska z fundacji "Ja Wisła" w ramach zwycięskiego projektu budżetu obywatelskiego. Wówczas, wzdłuż liczącej 4,3 km trasy ustawiono 48 tablic edukacyjnych zawierających ciekawostki na temat akwenu oraz jego fauny i flory.

Drewniane tablice z wydrążonymi napisami umieszczono na kłodach, a obok kłód ustawiono wiklinowe kosze na śmieci. Na ścieżce postawiono także plansze informacyjne.

Niestety, z czasem edukacyjne elementy zaczęły ulegać zniszczeniom. Napisy wydrążone w drewnie stawały się coraz mniej widoczne, a w kłodach można było zaobserwować wypalone dziury, będące efektem grillowania. Jak informuje portal "Sabyda24", sytuacja wkrótce ulegnie zmianie. Miejscy ogrodnicy z Zarządu Zieleni zamierzają odnowić ścieżkę. Prace mają polegać na wymianie 30 z 48 tablic edukacyjnych oraz 10 planszy informacyjnych.

Tablice będą posiadały wymiary: 50 na 60 cm i nie będą kopią istniejących. Zostaną zaprojektowane oraz wykonane według świeżego pomysłu. Idea pozostanie niezmienna - zostaną one przytwierdzone do nowych kłód. Ponadto Zarząd Zieleni chce, aby powstały one w oparciu o innowacyjne zastosowania technologiczne. W efekcie, będą wodoodporne, wysokojakościowe o wysokiej odporności na ścieranie oraz o pokryciu anty-UV oraz antygrafitti.

Jeśli chodzi o część merytoryczną, również zostanie ona wykonana na najwyższym poziomie. Pod tablicami znajdą się podpisy ekspertów w dziedzinach ornitologii, botaniki oraz ochrony przyrody.

"Sadyba24" przypomina, że o odnowienie tablic i plansz od kilku lat zabiegało Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba.

Jak wynika z warunków przetargu, ogłoszonego przez Zarząd Zieleni, nowoczesne tablice na wymienionych kłodach mają zostać ustawione do 15 grudnia 2023 roku.

Rezerwat przyrody Jeziorko Czerniakowskie

Rezerwat przyrody Jeziorko Czerniakowskie znajduje się niecałe 10 kilometrów od centrum miasta, nieopodal ulic: Jeziornej, Gołkowskiej, Santockiej, Statkowskiego. Dojazd do niego jest bardzo dobry, dlatego warszawiacy chętnie korzystają z możliwości odpoczynku w tym niezwykłym miejscu.

Rezerwat został utworzony w 1987 roku. Obejmuje on ponad 47 hektarów, a samo jezioro liczy ok. 19,5 ha, jego długość wynosi ok. 1780 m, a maksymalna szerokość - 180 metrów. Średnia głębokość to 2,5 m, a maksymalna - 3,75 m. Odpływ wód odbywa się krytym kanałem uregulowanym zastawą na ul. Wolickiej.

Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 46 gatunków drzew i 27 gatunków krzewów. Część z nich, to pozostałość łęgu jesionowo-wiązowego i wierzbowo-topolowego. Florę wodną reprezentują, m.in. moczarka kanadyjska, rzęsa drobna, strzałka wodna, rogatek sztywny

W 2017 roku na brzegach jeziora mieszkało 60 gatunków ptaków, w tym 49 objętych całkowitą ochroną. W rezerwacie obserwowane są m.in. populacje mew, rybitw, szpaków, bączka, perkoza dwuczubego, czernicy, kuropatwy, potrzosa, wąsatki, czajki, słowika, trzciniaka, trzciniaczka i czapli siwej. Do stałych mieszkańców rezerwatu należą również: kos, remiz, pierwiosnek, piecuszek, rokitniczka, brzęczka, piegża, pliszka żółta, pokląskwa, tracz nurogęś, dymówka.

Wśród tamtejszej fauny możemy spotkać także reprezentantów płazów i gadów. Wśród pierwszych królują żaby trawne, a drugich - niejadowite zaskrońce. W jeziorze żyje z kolei ponad 60 gatunków bezkręgowców.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto