Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem do pracy w stolicy? Coraz więcej warszawiaków dostrzega zalety dwóch kółek

Redakcja
Lato, dobra pogoda i wdrożenie systemu rowerów miejskich Veturilo sprzyjają zwiększeniu liczby rowerów na warszawskich ulicach. Trend przesiadania się mieszkańców stolicy z innych środków transportu na „dwa kółka” trwa jednak nie od kliku dni czy od początku wakacji, ale od wielu lat.

Badanie natężenia ruchu rowerowego, jakie w październiku 2011 r. przeprowadzili wolontariusze ze stowarzyszenia Zielone Mazowsze, wskazuje, że od 2002 r. wzrosło ono około dwukrotnie. Co prawda, wiele dzieli nas jeszcze od najbardziej przyjaznych rowerom miast europejskich, takich jak np. Amsterdam czy Kopenhaga, gdzie ponad 30 proc. wszystkich podróży odbywa się na rowerze, ale jeśli trend się utrzyma, mamy szansę zmniejszyć dystans do europejskiej czołówki. Na razie, w okresie letnim warszawiacy mogą w sumie podróżować na rowerze już nawet 100 tys. razy dziennie, jak oszacowało Biuro Drogownictwa i Komunikacji w ratuszu.

Czytaj także: Dzisiaj rusza wypożyczalnia rowerów Veturilo: Sprawdź, jak to działa!

- Dziś na ulicach największych miast Polski jest zdecydowanie więcej rowerów niż kilka lat temu. Szacuję, że w latach 2006-2011 ruch rowerowy wzrósł w nich średnio o 120 proc. – mówi Marcin Hyła, prezes stowarzyszenia Miasta dla rowerów.

Na rowery wsiadają nie tylko entuzjaści weekendowych wypadów za miasto, ale również „białe kołnierzyki”. Pracownicy biurowi chcą dziś prowadzić zdrowszy tryb życia. Dotyczy to też menedżerów. Zmienia się, bowiem wizerunek nowoczesnego dyrektora, który, żeby potwierdzić swój status, nie musi już przyjeżdżać do biura luksusowym samochodem.

Same zalety

Dojazd rowerem może być przede wszystkim szybszy lub co najmniej tak samo szybki jak przy korzystaniu z innych środków lokomocji, dzięki uniknięciu korków ulicznych czy przesiadek.

Potwierdza to Małgorzata, rekruterka w firmie Groupon, która dojeżdża rowerem do biura w budynku Millennium Plaza przy pl. Zawiszy. - Od domu do pracy mam pozornie blisko, około 1,5 km, jednak gdy w rachubę wchodzi konieczność przebicia się przez centrum, to rower jest bezkonkurencyjny. Na ‘dwóch kółkach’ dojeżdżam do pracy w 8-10 minut, podczas gdy w autobusie czy tramwaju spędziłabym nawet 25 minut! – twierdzi.

Zobacz koniecznie: Ścieżki rowerowe w Warszawie (MAPA)

Użycie roweru pozwala również obniżyć koszty. Cykliści nie muszą, bowiem kupować biletów miesięcznych, ani płacić za parkingi i za benzynę. Niskie koszty mają dotyczyć również wypożyczanych rowerów publicznych Veturilo, których system właśnie ruszył w Śródmieściu, na Ursynowie i na Bielanach. Na przykład, wypożyczenie roweru do 20 minut ma być bezpłatne, na godzinę ma kosztować tylko 1 zł, a na dwie godziny – 3 zł.

Większa liczba rowerów to także korzyść dla całego miasta, ponieważ pozwala usprawnić ruch uliczny. Rowery mogą bowiem przemieszczać się ścieżkami rowerowymi lub chodnikami, a gdy wyjadą na ulicę, zajmują mniej miejsca.

Repertuar na dziś - wszystkie teatry

Wybierasz się do kina? Sprawdź repertuar!

Imprezy dziś, jutro i w weekend. Sprawdź, co się dzieje w stolicy!

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto