Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerowy Rajd Niepodległości

Sławek Szota
Sławek Szota
redakcja
Jak czas spędzić miło i patriotycznie ? Najlepiej na rowerze!

Niedziela 15 listopada – Pierwszy Rajd Niepodległości  Rowerowego Klubu „Rajder” Zebrało nas się dwadzieścia parę osób.
Rajd miał odbyć się w Świeto Niepodleglości -11 XI ale pogoda była tak tragiczna, że nie było wyjścia tylko zmienić termin.
Zaczęliśmy od wspólnego zdjęcia z pomnikiem Mickiewicza  na naszym miejscu zbiórek czyli rógu Katowickiej i Kościuszki, a potem pod pomnik „Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego” zwany popularnie „Babą na byku”.
Pewna mądra myśl mówi „Burząc pomniki oszczędzajcie cokoły- zawsze mogą się przydać”Pomnik ten, genialny w swoim zamyśle, przedstawia wszystko i nic – przez co nawet go burzyć nie trzeba – wystarczy podpisy zmieniać.
Gdyby tak Opole zajęli Tatarzy mogliby  z niego zrobić monument ku czci Czingis-Chana. Też by pasował! Zmiana literek i gotowe! Do wszystko by pasował!I dalej w drogę – kierunek Kościół na Górce i grób Edmunda Osmańczyka.
Senator z ramienia Solidarności, działacz Związku Polaków w Niemczech, powstaniec warszawski,korespondent wojenny między innymi z Procesu Norymberskiego i ... poseł na Sejm PRL w trakcie 6 kadencji...
A fe! Kolaborował z władzami PRL! 
Może lepiej by nic nie robił? By zajął się hodowlą kwiatków albo haftowaniem ...  Bardzo cenię Senatora Osmańczyka, a zwłaszcza to że działał, i starał się czynić dobro w takich czasach i takich  warunkach jakie mu były dane.
W świetniej książce „Znaczy kapitan” autor wspomina pierwsze Święto Niepodległośći w Polskiej Szkole Morskiej – przemawia polski admirał„Nasza ojczyzna była zachwacena przez trioch zaborcew. Jednu czastinu  wzieli Awstryjaki, drugu Giermańcy a trzeci my”Czy jego wypowiedź świadczy, że nie był Polakiem? Albo że był złym oficerem? Całe życie przesłużył w armii carskiejA gdzie miał służyć?
Co w tym dziwnego, że poddany cara służył w carskim wojsku? Co w tym dziwnego, że w roku 2009 Polak obywatel Litwy służy w litewskiej armii , albo Litwin, obywatel Polski służy w polskim wojsku?
I co w tym dziwnego, że Polacy obywatele Niemiec służyli w wojsku niemieckim.Armia najczęściej się nie pytała czy ktoś chce, czy nie chce „iść w kamasze” W dokumentach wojskowych nie pisano „chętny do walki”  tylko „zdatny do służby wojskowej” albo „zdatny do noszenia broni”.
Robić co można, w takich warunkach jakie są starali się też   mieszkańcy podopolskich (dawniej)  Grudzic, Polacy obywatele Niemiec. Założyli najstarszą na terenie obecnego Opola mniejszościową szkołę polską.
Niektórzy może nawet nie zdawali sobie sprawy z tego, czy są czy nie są Polakami. Zwyczajnie, po ludzku, chcieli mówić (albo „goudać”) "w języku swojej matki”.
  Zwiedzaliśmy w tej najstarszej szkole „izbę pamięci”  czyli kilka pomieszczeń mini muzeum, stworzonego przez zapalonych mieszkańców Grudzic.
A później lasami, polami do Niwek na ognisko, pieczenie kiełbasek i wspólnie śpiewanie pieśni patriotycznych – jak chociażby tej o dzielniej bojowniczce Marynie, która w młynie szła po drabinie (zapewne po to by obserwować ruchy obcych wojsk :)
 
Bo Ojczyzna to również spotkania z przyjaciółmi,wygłupy, śpiewy i  śmiechy.
Pozdrowionka i zapraszamy do naszego zroweryzowanego grona
                            Sławek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto