Równe szanse dla każdego!

redakcja
redakcja
fot. sxc.hu
fot. sxc.hu redakcja
W Regionalnym Konkursie Grantowym można ubiegać się o dofinansowanie do 7000 zł. Termin nadsyłania wniosków mija 12 października 2010 roku. Sprawdźcie to!

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ogłosiła rozpoczęcie Regionalnego Konkursu Grantowego w ramach Programu „Równać Szanse 2010” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Misją programu jest wyrównywanie szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży z małych miejscowości (do 20 tysięcy mieszkańców). Dobry start rozumiany jest jako realizowanie przez młodych ludzi celów życiowych (w tym także celów edukacyjnych) określonych samodzielnie i realistycznie.
Badania naukowe oraz wyniki jednakowych dla wszystkich uczniów egzaminów kończących kolejne etapy edukacji wskazują, że istnieje znacząca różnica pomiędzy szansami na życiowy sukces mieszkańców dużych miast i mieszkańców małych miast oraz wsi. Faktycznie istniejąca różnica w wiedzy jest jednak zdecydowanie mniejsza niż zróżnicowanie w zakresie umiejętności społecznych, takich jak umiejętność właściwej oceny środowiska, w którym młodzież dorasta, umiejętność pozyskiwania wsparcia społecznego dla podejmowanych przez siebie inicjatyw oraz praca w grupie, autoprezentacja i komunikacja interpersonalna. Tymczasem dobry start w dorosłe życie jest uzależniony od właściwej oceny swoich możliwości i możliwości, jakie młodej osobie może zapewnić jej środowisko. Młodzież z małych miejscowości charakteryzuje się deficytem tych umiejętności, co ogranicza jej szanse na życiowy sukces.
Jest także mniej aktywna, jej postawę częściej charakteryzuje bierność i wyuczona bezradność. Projekty, które otrzymują dofinansowanie w ramach Programu „Równać Szanse” stanowią próbę przełamania tej bierności i pokazania młodym ludziom, że ich sukces zależy od nich samych, w większym stopniu niż się im wydaje.
Regionalny Konkurs Grantowy jest pomyślany jako szansa dla podmiotów prowadzących działania na rzecz młodzieży. Projekty w konkursie mogą składać zarówno organizacje pozarządowe zarejestrowane w formie stowarzyszeń i fundacji, jak i gminne biblioteki i domy kultury, a także nieformalne grupy dorosłych, które chcą założyć organizację pozarządową. Projekty powinny się rozpoczynać najwcześniej 1 stycznia 2011 roku i trwać nie dłużej niż do 31 lipca 2011 roku.
Adresatem projektów może być młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna (13-19 lat). Ten wiek to szczególny okres, w którym kształtuje się społeczna tożsamość człowieka i jego postawa wobec świata społecznego oraz podejmowane są decyzje determinujące przyszłość młodej osoby. Jeśli uda się przekonać nastolatka w tym czasie, że warto być aktywnym i samodzielnym, jego szanse na życiowy sukces wzrosną bez względu na wielkość miejscowości, w której się wychował i uczył.
Regionalny Konkurs Grantowy jest organizowany przez czterech Regionalnych Partnerów Programu „Równać Szanse”: Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Słupsku, Stowarzyszenie Tratwa z Olsztyna, Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe i Centrum Wolontariatu w Lublinie. Do ich obowiązków należy przeprowadzenie naboru wniosków i wybór najlepszych projektów. Każdy z partnerów powołuje Komisję Ekspertów, do której zaprasza ludzi będących autorytetami w regionie – rozumiejących lokalne uwarunkowania i specyficzne problemy, mających zatem wiedzę, na jakie potrzeby powinny odpowiadać projekty.
W Regionalnym Konkursie Grantowym można ubiegać się o dofinansowanie do 7000 zł.Termin nadsyłania wniosków mija 12 października 2010 roku.Szczegółowe informacje, zasady konkursu, kryteria oceny projektów oraz dostęp do elektronicznego formularza wniosku znajdują się na stronie internetowej programu www.rownacszanse.pl.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------Program „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności istnieje od 2001 roku i jest administrowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. W ciągu ośmiu kolejnych lat istnienia programu ponad 1475 projektów uzyskało dofinansowanie na łączną kwotę 18 milionów złotych. W programie wzięło udział ponad 400 tysięcy osób, w tym bezpośrednio ponad 110 tysięcy młodych ludzi.

Tajemnica Marchewki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie