Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruch Młodych apeluje do Rafała Trzaskowskiego. Chcą powołania Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia

Redakcja
fot. Szymon Starnawski / archiwum
Ruch Młodych apeluje do Prezydenta Miasta Warszawy o powołanie Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia. Zadaniami takiej osoby miałoby być między innymi interweniowanie, gdy prawa ucznia będą łamane lub naruszane oraz przeciwdziałanie cyberprzemocy, gdy uczniowie padają ofiarą hejtu i mowy nienawiści w internecie. Szczegóły poniżej.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że dzieci musiały spędzić kilka miesięcy na nauce zdalnej. W związku z tym, zmuszone były do dostosowania się do nowych warunków – m.in. rzadszych kontaktów z rówieśnikami i przesiadywaniu większej liczby godzin przed komputerem. Ruch Młodych zwrócił uwagę, że sytuacja wywołana pandemią odcisnęła znaczący ślad w procesie edukacji.

- Konieczność spędzania większości dnia przy komputerze lub innym urządzeniu umożliwiającym odbywanie nauki zdalnej, przyczyniła się do izolacji społecznej dzieci i młodzieży, separacji od rówieśników i jednocześnie pogłębienia problemu z ich uzależnieniem od nowych technologii – tłumaczy Ruch Młody we wniosku do prezydenta Warszawy.

I jak zaznacza, efektem mogą być aspołeczne zachowania, zamknięcia w sobie, znaczne obniżenie nastroju czy stany lękowe. To przyczynia się również o narastającego w sieci hejtu, przemocy emocjonalnej oraz izolowaniu społecznym .

Powołanie Rzecznika Praw Ucznia

Ruch Młodych, w związku z sytuacją wywołaną przez pandemię, postanowił złożyć do Rafała Trzaskowskiego wniosek, w którym apelują o powołanie Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia na terenie Warszawy.

- Uczniowie powinni mieć osobę, do której będą mogli zwrócić się z każdą sprawą dotyczącą szkoły, osobę, która zawsze ich wysłucha i będzie reprezentować interesy ucznia, będąc jednoczenie bezstronnym arbitrem relacji na linii szkoła – uczeń, uczeń – uczeń – uzasadnia Ruch Młodych.

Do zadań miejskiego Rzecznika Praw Ucznia miałoby należeć interweniowanie:

  • gdy prawa uczniów będą łamane lub naruszane,
  • popularyzacja mediacji jako metody rozwiązywania konfliktu,
  • przeciwdziałanie cyberprzemocy, gdy uczniowie padają ofiarą hejtu i mowy nienawiści w internecie, a nie maja do kogo zwrócić się o pomoc,
  • wspierania ucznia przed dyrekcją, aby rozwiązać poprawnie problem.

Szkoła powinna być miejscem bezpiecznym i pomagającym swobodnie rozwijać się uczniom. Wierzymy, że powołanie bezstronnego Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia przyczyni się do skuteczniejszego respektowania praw dziecka do wysłuchania i do wyrażania własnego zdania - dodaje Michał Kowalewski, przewodniczący Ruchu Młodych.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto