Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza Przedszkole Filmowe

Marta J. CHowaniec
Marta J. CHowaniec
Czym jest Przedszkole Filmowe i kto może się w nim uczyć opowiada Paulina Capała ze Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych „ę”.

Przedszkole Filmowe to projekt stworzony przez znanego reżysera Andrzeja Wajdę. Prawie cały rok, podczas weekendowych kursów, gimnazjaliści, licealiści i studenci będą stawiać pierwsze kroki w świecie filmu. Zajęcia mają charakter praktyczny - ich uczestnicy od podstaw uczą się sztuki filmowej. Kurs zakończy się stworzeniem własnego projektu filmowego.

Marta J. Chowaniec: Do Przedszkola Filmowego przyjmujecie gimnazjalistów, licealistów i studentów, czyli już nie przedszkolaków.

Paulina Capała: To pieszczotliwa nazwa, którą wymyślił Pan Andrzej Wajda. On lubi świeżość młodych ludzi i brakowało mu jej w szkole filmowej, którą założył. Przedszkole Filmowe skierowane jest właśnie do młodych pasjonatów kina.

Zadaniem każdego przedszkola jest wychowanie. Kogo Wy chcecie wychować?
Tak naprawdę jest to szkoła twórczego myślenia. Zależy nam na tym, żeby przyszli do nas młodzi ludzie, którzy mają pewną wrażliwość, obserwują otaczający ich świat i chcieliby o nim opowiedzieć poprzez film. Mówimy im: „weźcie kamerę i pokażcie nam, o czym myślicie”.

Gimnazjum, liceum, studia. To jednak wielki rozrzut wiekowy.
Rzeczywiście to budzi zdziwienie. Czasem odbieram telefony od zainteresowanych udziałem z pytaniem: „no tak, ale ja jestem studentem, a mam nagle współpracować z gimnazjalistami?”. Odpowiadam: „tak, i uwierz mi, że jeśli będziesz robił swój film, najchętniej zaprosisz do współpracy gimnazjalistę”. Myślę, że międzywiekowa wymiana energii i doświadczeń jest bardzo twórcza w pracy nad filmem. Często się zdarza, że gimnazjalista bierze kamerę i przynosi najlepsze ujęcie z grupy. Studenci mają dużą wiedzę teoretyczną o kinie, ale nie do końca potrafią praktycznie ją wykorzystać. Najmłodszy uczestnik Przedszkola miał 15 lat i przygotował film, o którym krytyk filmowy Gazety Wyborczej Tadeusz Sobolewski, napisał, że go wzruszył.

Uczestnicy Przedszkola rzeczywiście zostają filmowcami?
Część z nich działa u nas w stowarzyszeniu jako wolontariusze. Część zdała do Łódzkiej Szkoły Filmowej i studiują reżyserię. Część pracuje później jako montażyści albo operatorzy filmowi. Mamy z nimi stały kontakt. Zresztą sama jestem wychowanką Przedszkola Filmowego. Brałam udział w drugiej edycji.

Teraz trwają przygotowania do VII edycji Przedszkola Filmowego. Do 15 kwietnia przyjmowane są zgłoszenia. Jak odbywa się kwalifikacja?
Mamy bardzo dużo zgłoszeń. Boli nas serce, ale część z tych zgłoszeń musimy niestety odrzucić z powodu limitu miejsc. Trzeba wypełnić formularz, który nie jest zwykłą ankietą. Zadajemy w nim bardzo otwarte pytania. Interesują nas przede wszystkim zainteresowania kandydatów i to, czy mają w sobie na tyle siły i zaparcia, żeby stanąć podjąć wyzwanie. Film to rzecz wspaniała, ale to też bardzo wymagająca praca, której trzeba się całkowicie poświęcić. Spotykamy się w jeden weekend w miesiącu, ale pomiędzy zajęciami trzeba się sporo nabiegać z kamerą.

Gdzie odbywają się zajęcia?
Na Chełmskiej 21 w Mistrzowskiej Szkole Andrzeja Wajdy i w siedzibie Stowarzyszenia „ę” na Mokotowskiej . Przewidujemy również dwie sesje wyjazdowe (jedna poświęcona obsłudze sprzętu) druga sesja montażowa (zmontowanie powstałych etiud).

Andrzej Wajda jest dobrym duchem Przedszkola czy aktywnie uczestniczy w organizacji?
Jest dobrym duchem i bardzo aktywnie uczestniczy. Czasem do nas przychodzi i mówi, że się stęsknił albo nawet przyjeżdża z jakimś wycinkiem prasowym i mówi, że tutaj jest taka bardzo ciekawa informacja i proponuje, żeby któryś z przedszkolaków się tym zajął. Kiedy jakiś uczestnik ma gotową wersję filmu, to Pan Wajda chętnie pojawia się, żeby go obejrzeć i udziela jakiś wskazówek czy rad, co do dalszej pracy nad tym filmem.

Sporo znanych nazwisk pojawia się wśród wykładowców.
Zajęcia prowadzi Zespół Filmowy Paladino. Poza tym reżyserzy: Agnieszka Glińska i Maciej Drygas.

Jaki przedszkolak musi zdać egzamin?
Zapraszamy do tego, żeby zrobić własny film. Działamy metodą od pomysłu do realizacji. Zapewniamy im sprzęt. Pomagamy w montażu.

A ile musi zapłacić, żeby w ogóle wziąć udział w zajęciach?
Opłata za kurs wynosi 1500 zł. Jeśli kogoś nie stać, zwalniamy go z opłat. Kurs potrwa od kwietnia 2009 do stycznia 2010 roku.


Sposób naboru:
Wypełnioną ankietę (Ankieta PRZEDSZKOLE FILMOWE 2009) i cv wraz ze zdjęciem należy przesłać na adres: [email protected] lub [email protected]

Dodatkowe materiały – filmy, fotografie itp. należy przesłać na adres:
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"
ul. Mokotowska 55, domofon 50
00-542 Warszawa

Dodatkowe informacje:
Paulina Capała
[email protected]
tel. 600 27 44 25


Czytaj również:
Pięćdziesiątka to najlepszy czas dla kobiety
Rozmawiaj z dzieckiem za pomocą bajek

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto