Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszył przetarg na budowę Muzeum w Palmirach

gonzo19
gonzo19
Urzędnicy jeszcze w kwietniu chcą podpisać umowę z firmą, która w zbuduje siedzibę dla muzeum upamiętniającego mord w Palmirach.

Przetarg na budowę nowej siedziby dla Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry ogłosił właśnie Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Otwarcie ofert nastąpi 6 kwietnia. – Jeszcze w tym samym miesiącu będziemy chcieli podpisać umowę z wybranym wykonawcą. Oddanie do użytku nowej siedziby muzeum ma nastąpić we wrześniu – mówi Julia Matuszewska, rzeczniczka SZRM.

Nową siedzibę muzeum zaprojektowała firma architektoniczna WXCA. Betonowo-stalowa bryła o powierzchni 1000 metrów kwadratowych jest szara i mroczna. – Dokładnie o to nam chodziło. O oddanie atmosfery tamtych tragicznych wydarzeń – mówi MM-ce Szczepan Wroński z WXCA.

Na terenie Puszczy Kampinoskiej w latach 1939-1941 hitlerowcy rozstrzelali 1757 osób. Ofiarami mordu byli głównie przedstawiciele inteligencji. Hitlerowcy nie chcieli dopuścić, aby w przyszłości stanęli oni na czele polskiego podziemia. Skazańcy byli przewożeni na egzekucje głównie z Pawiaka. Wszyscy byli chowani w lesie w zbiorowej mogile.

Przed architektami postawiono trudne zadanie. Musieli tak zaprojektować budynek muzeum, aby nie naruszyć delikatnego ekosystemu Puszczy Kampinoskiej, która jest chroniona programem Natura 2000. Nowy pawilon stanie w miejscu obecnie istniejącej siedziby muzeum, która zostanie zburzona.

W środku nowego pawilonu znajdą się m.in. drzewa. – Chcieliśmy je umieścić wewnątrz. Są one niejako świadkami tego, co działo się tutaj podczas wojny – opowiada Wroński. Pawilon będzie miał niewielką ilość przeszkleń. Elewacja ma być wykonana ze stali. – Będą na niej zrobione specjalne otwory przypominające dziury po kulach. Ma to nawiązywać do rozstrzelań – tłumaczy Wroński.

Wizualizacja nowej siedziby muzeum w PalmirachWizualizacja nowej siedziby muzeum w Palmirach

Architekci zastosowali w projekcie dużo betonu i stali, co ma potęgować mroczny charakter wnętrza. – Sama ekspozycja będzie tak pokazana, że na początku zwiedzający będą się poruszać mając do dyspozycji niewielką ilość światła. Dopiero na koniec ich wędrówki pawilon będzie się otwierał na zewnątrz, wyjściem do znajdującego się tam cmentarza – wyjaśnia architekt.

Nie wiadomo jeszcze, czy nową siedzibę muzeum w Palmirach uda się wybudować do końca jesieni. – Pesymistyczny wariant zakłada oddanie obiektu do użytku z końcem 2010 r. – zaznacza Julia Matuszewska. Miasto ma w swoim budżecie 9,1 mln zł na realizację inwestycji.

Zbrodnia nie została zapomniana

Muzeum Walki i Męczeństwa w Palmirach powstało w 1973 r. Od 1980 r. jest oddziałem Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. Obecnie znajduje się tam stała ekspozycja prezentująca dokumenty i pamiątki związane z ofiarami mordów wykonanych przez hitlerowców.

Cmentarz, który znajduje się w Palmirach powstał w 1948 r. Niemcy nie chcieli, aby ich zbrodnie wyszły na światło dzienne, więc w miejscu mogił posadzili las. Ale okoliczni mieszkańcy dobrze wiedzieli, co tam się stało. Wśród ofiar mordów byli m.in. Janusz Kusociński - złoty medalista na Olimpiadzie w Los Angeles w 1932 roku, Maciej Rataj - marszałek Sejmu, Mieczysław Niedziałkowski – poseł i działacz PPS, Helena Jaroszewiczowa - senator RP, Jan Pohoski - wiceprezydent Warszawy oraz bł. Zygmunt Sajny - ksiądz.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto