Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeszowski „Energetyk” ma już 50 lat

jarool1
jarool1
http://www.energetyk.rzeszow.pl/
Jedna z najbardziej zasłużonych dla naszego miasta szkół – Zespół Szkół Energetycznych im. generała Władysława Sikorskiego w tym roku świętuje półwiecze istnienia. Z okazji tego święta na nasze pytania odpowiada Irena Jamróz – Dyrektor tej placówki.

Zespół Szkół Energetycznych ma już pięćdziesiąt lat. Co Pani, jako obecny dyrektor tej szkoły, zaliczy do największych sukcesów Zespołu Szkół?
Do największych sukcesów zaliczam to, że kształcimy uczniów dostosowując ofertę edukacyjną do potrzeb rynku pracy, a proces kształcenia oparty jest na współpracy z uznanymi firmami nie tylko z regionu. Kształcenie ma charakter praktyczny, to znaczy że, nie ogranicza się tylko do organizowania praktyk zawodowych dla uczniów, obejmuje również wizyty studyjne dla uczniów i nauczycieli, dzięki którym istnieje możliwość poznania najnowszych technologii stosowanych w firmach, a także szkolenia specjalistyczne dla uczniów i nauczycieli. Przyjaciółmi szkoły możemy nazwać także firmy, które doposażają w najnowocześniejszy sprzęt szkolne pracownie do kształcenia w zawodzie. Prócz współpracy z firmami bardzo cenię nasze działania podejmowane wspólnie z uczelniami wyższymi naszego miasta, w tym z Wydziałem Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej. Z inicjatywy prof. dr hab. inż. Kazimierza Buczka dziekana Wydziału, obecnie prorektora ds. rozwoju Politechniki Rzeszowskiej, właśnie u nas powstają corocznie klasy politechniczne, których uczniowie wraz z nauczycielami mogą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach na uczelni , wykładach, seminariach naukowych. Realizujemy również programy dla uczniów tj. Kariera Inżyniera - potwierdzone certyfikatem sobotnie zajęcia dla uczniów (bloki obejmują matematykę, fizykę i zajęcia laboratoryjne) oraz Regionalna Akademia Oracle (blok zajęć dotyczących programowania). Organizujemy też wspólne przedsięwzięcia takie jak zawody okręgowe Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej ,,Euroelektra" czy Tydzień Zrównoważonej Energii Unii Europejskiej. Dodatkową satysfakcję przynosi fakt posiadania laureatów i finalistów olimpiad technicznych oraz świadomość, że nasi absolwenci świetnie funkcjonują na rynku pracy nie raz zakładając własne firmy z którymi później nasza szkoła ma możliwość współpracy.
Jak zmieniał się profil szkoły przez pięćdziesiąt lat?
Szkoła powstała w 1963r. dla potrzeb rzeszowskiej energetyki. Na początku była to Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zakładzie Energetycznym w Rzeszowie, która kształciła w zawodzie elektroenergetyk. Nieco później powstało trzyletnie Technikum Energetyczne dla Pracujących, a następnie filie szkoły kształcące w zawodzie elektromechanik, ślusarz – spawacz.W następnych latach Zasadnicza Szkoła Zawodowa kształciła w zawodach: monter mechanicznych urządzeń energetycznych na potrzeby Elektrociepłowni Rzeszów Załęże, a filie szkoły w zawodzie elektroenergetyk. Dzisiaj kontynuujemy wcześniejsze tradycje - uzupełniając ofertę edukacyjną na potrzeby lokalnego ryku pracy -kształcąc w zawodach: technik elektryk, technik energetyk, technik elektronik, technik informatyk, oraz elektryk, ślusarz, operator obrabiarek skrawających.
Z którego aspektu funkcjonowania szkoły jest Pani najbardziej zadowolona?
Stawiamy nie tylko na kształcenie fachowców w branży ale i na wychowanie młodego człowieka. Rozwijamy pasje i zainteresowania uczniów. Stąd oferta różnorodnych kółek zainteresowań dla uczniów pozornie nie pasujących do zawodów w jakim szkoła kształci np. Szkolny Klub Poetycki, Koło plastyczne, Klub filmowy itd.
Co jest największym walorem prowadzonej przez Pani placówki?
Do największych zalet szkoły mogę zaliczyć: bardzo nowoczesne wyposażenie pracowni specjalistycznych, kadra stale podnosząca swoje kwalifikacje i przyjazna dla uczniów. Szkoła liczy około 350 uczniów, wiec uczeń nie jest anonimowy. Organizujemy różne formy pomocy dla uczniów mających trudności w nauce, bądź trudną sytuację materialną lub rodzinną. Ogromną zaletą jest też praktyczny proces kształcenia na potrzeby lokalnego rynku pracy.
Czy, Pani zdaniem, szkoły techniczne mają przyszłość? Czy kształcą pożądanych na rynku pracowników?
Czy mają przyszłość? – zdecydowanie tak. Dają autentyczne umiejętności przydatne na rynku pracy. Nasi absolwenci nie mają kłopotów ze znalezieniem pracy. Część z nich decyduje się na kontynuację nauki na wyższych uczelniach w trybie dziennym lub zaocznym. Dzięki temu mogą łączyć dalszą edukację z pracą zawodową.
Do pracy w jakich zawodach przygotowuje obecnie swoich uczniów Zespół Szkół Energetycznych w Rzeszowie?
Z każdym zawodem wiąże się inny zakres działań zawodowych i tak np. technik elektryk m.in. wykonuje instalacje elektryczne, prowadzi budowy i eksploatację linii napowietrznych i kablowych, technik energetyk m.in. instaluje i obsługuje urządzenia i systemy służące do wytwarzania energii w elektrowniach cieplnych, wodnych, jądrowych czy niekonwencjonalnych takich jak elektrownie wiatrowe, baterie słoneczne, technik elektronik m.in. uruchamia i serwisuje urządzenia elektroniczne, technik informatyk m.in. projektuje bazy danych i ich oprogramowanie, elektryk m.in. wykonuje prace montażowe i eksploatacyjne maszyn i urządzeń elektrycznych oraz linii napowietrznych i kablowych, ślusarz m.in. zajmuje się wytwarzaniem, eksploatacją i naprawą wyrobów technicznych branży metalowej, operator obrabiarek skrawających obsługuje i nadzoruje m.in. obrabiarki sterowane numerycznie (komputerowo).
Gdzie i jak kandydaci na uczniów mogą uzyskać informacje nt. zasad przyjęcia do Zespołu Szkół Energetycznych w Rzeszowie?
Szczegółowe informacje dotyczące naboru znajdują się na stronie internetowej szkoły www.zsen.resman.pl, można je także uzyskać bezpośrednio w sekretariacie naszej szkoły.  Z uwagi na to, że nabór do szkół ponadgimnazjalnych w Rzeszowie odbywa się drogą elektroniczną informacje znajdują się na stronie https://nabor.progman.pl/rzeszow.html
Obecnie wiele rodziców obawia się posyłania uczniów do szkół technicznych ze względu na obawy o bezpieczeństwo swoich dzieci. Czy ZSE to szkoła bezpieczna i przyjazna uczniom?
Zdecydowanie Zespół Szkół Energetycznych to szkoła bezpieczna i przyjazna. Z kompetentną kadrą, w tym opieką pedagoga szkolnego, nauką na jedna zmianę, z dużą ofertą zajęć pozalekcyjnych zarówno rozwijających zainteresowania jak i zajęć wyrównawczych dla uczniów słabszych. Realizujemy projekty unijne w ramach których uczniowie mogą uzyskać dodatkowe kwalifikacje, odbyć płatne staże firmach z branży elektrotechnicznej i informatycznej oraz uczestniczyć w zajęciach z doradztwa zawodowego i autoprezentacji.
Kiedy zamyka Pani oczy to jaki Zespół Szkół Energetycznych widzi Pani za kolejne 50 lat – gdy będziemy obchodzić stulecie jego istnienia?
Przy dzisiejszym tempie rozwoju technologii trudno przewidywać przyszłość. Jestem jednak pewna, że szkoła odpowie na wezwanie przyszłości atrakcyjną ofertą dla młodego człowieka i pracodawcy.
Dziękuję za rozmowę. 

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto