Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanktuarium Matki Bożej w Budzieszynie. Miejsce, w którym dzieją się cuda

Katarzyna Glegoła
Katarzyna Glegoła
Wideo
od 16 lat
Sanktuarium Matki Bożej w Budzieszynie jest miejscem chętnie odwiedzanym przez pielgrzymujących. Powodem jest cudowne źródełko, które według podań, wykazuje właściwości lecznicze. Zgodnie z miejscową tradycją, w tym miejscu polskim żołnierzom objawiła się Matka Boża. Więcej o tym niezwykłym miejscu przeczytasz w artykule poniżej.

Budzieszyn. Tradycja kultu Matki Bożej

Kult Matki Bożej Budzieszyńskiej ma swoje początki w XII-wiecznej legendzie głoszącej, że podczas jednego z najazdów Jaćwingów, śpiącym wojom polskim, objawiła się Matka Boża. Pośrodku obozowiska stał ołtarz polowy z ikoną Matki Bożej. Bijący blask z wizerunku Madonny z Dzieciątkiem zbudził ze snu żołnierzy, dzięki czemu udało im się odeprzeć atak nieprzyjaciół. Od tego wydarzenia Budzieszyn zawdzięcza swą nazwę, która początkowo brzmiała „Zbuszisyn” (zbudzić synów).

Kaplica Budzieszyńska
parafiamokobody.pl

Początki Kościoła w Budzieszynie

W 1450 r. Michał Goliginowicz, właściciel dóbr wyszkowskich i mokobodzkich, wybudował drewniany kościół p.w. Matki Bożej Budzieszyńskiej i umieścił w nim cudowny obraz, informuje tablica historyczna w Budzieszynie. O niezwykłości tego miejsca świadczy fakt, że w pobliżu kościoła wytrysnęło uzdrawiające źródełko, które pomagało pielgrzymom w różnych chorobach i słabościach, a w szczególności w dolegliwościach związanych z oczami.

Budzieszyn pod zaborami

Czas rozbiorów był okresem nasilenia się kultu Matki Bożej Budzieszyńskiej. W wyniku carskich represji Kościół w Budzieszynie został zamknięty, a następnie rozebrany. Święty obraz został wówczas przeniesiony do Kościoła w Mokobodach, gdzie znajduje się do dzisiaj. Wierni licznie gromadzili się przed cudownym obrazem, który dla stał się dla zniewolonych Polaków ważnym symbolem narodowym.

Pielgrzymka biegowa Budzieszyn
naszemiasto.pl

Grota z cudownym źródełkiem

W 1947 roku przy uzdrawiającym źródełku w Budzieszynie wybudowano grotę skalną na podobieństwo groty z Lourdes. W latach 80. XX wieku Kościół w Budzieszynie został odbudowany, a wraz z nim powstała kalwaria, służąca przybywającym pielgrzymom. Cudowne źródło znajduje się w odległości 260 metrów od kościoła.

Pielgrzymka biegowa

Kościół Matki Bożej w Budzieszynie jest celem wielu pielgrzymujących. Co roku rzesze wiernych odwiedzają to miejsce. Szczególną okazją do tego jest odpust Przemienienia Pańskiego- 6 sierpnia oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny- 15 sierpnia. Tak też było w tym roku. W dniu święta Matki Bożej grupa biegaczy Skórzec Biega zorganizowała sportową pielgrzymkę, prowadzącą spod Kościoła pw. Nawrócenia Św. Pawła Apostoła w Skórcu prosto do Sanktuarium Matki Boskiej Budziszyńskiej. Dwudziestu biegaczy pokonało trasę mierzącą blisko 26 km. Wsparcia pielgrzymującym dodawali rowerzyści i spacerujący. Nie liczył się wynik, lecz intencja, jaką nieśli ze sobą pielgrzymi. Pomimo upalnej pogody, wszystkim udało się dotrzeć do celu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto