MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Skansen pierwotnej architektury Warmii i Mazur w Olsztynku

Wojciech Gawor
Wojciech Gawor
Miejsce, które zapewni turystom spędzającym wakacje na Warmii i Mazurach, mnóstwo atrakcji dla całej rodziny. Na terenie Skansenu w Olsztynku można spędzić nawet kilka godzin, łącząc rekreację z poznawaniem historii. Muzeum oferuje Nam urokliwą scenerię, bogactwo zbiorów i różnorodne doznania. To nie tylko prezentacja dawnej, pięknej architektury i życia mieszkańców tej ziemi, ale też aktywna prezentacja obyczajów, kuchni i sztuki. Trudno się tu nudzić.
Skansen w Olsztynku
Wojciech Gawor

Na terenie muzeum możemy podziwiać różnorodne przykłady architektury pochodzącej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy. Pierwotnie skansen nosił nazwę Wschodniopruskiego Muzeum Ziemi Ojczystej i znajdował się na terenie Królewca. Koncepcja utworzenia muzeum sięga roku 1909, działalność datujemy od 1913 roku. Celem twórców placówki było zachowanie dla przyszłych pokoleń dziedzictwa pruskiej architektury wiejskiej, które w szybkim tempie niszczało i znikało z krajobrazu. Pierwsze eksponaty, zazwyczaj były idealnymi kopiami niszczejących oryginałów.

Skansen w Olsztynku
Wojciech Gawor

Historia powstania skansenu

Ponieważ teren muzeum w Królewcu okazał się za mały i nie perspektywiczny, w 1937 roku postanowiono przenieść skansen do Olsztynka. Miało to też uwarunkowania polityczne, chodziło o uatrakcyjnienie sztandarowej budowli nazistowskiej propagandy, czyli Mauzoleum Hindenburga uświetniające zwycięzcę Bitwy pod Tannerbergiem i chwałę niemieckiego oręża.

Skansen w Olsztynku
Wojciech Gawor

Mauzoleum Hindenburga

Ten monumentalny pomnik musiał budzić podziw, był miejscem kształtującym ducha przyszłych władców Świata. W styczniu 1945 roku, wycofujące się wojska niemieckie wysadziły Mauzoleum, chwilę wcześniej wywożąc szczątki marszałka oraz jego małżonki. Ruiny zostały rozebrane, posłużyły do konstrukcji, nadal straszącego Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej w Olsztynie, projektu Xsawerego Dunikowskiego.

Wszystkie elementy kolekcji przeniesiono do Olsztynka w latach 1938-1942. Jakimś cudem, Muzeum przetrwało II wojnę światową bez większych strat. Skansen zajmuje powierzchnię około 93 hektarów. Na jego terenie zgromadzono mniej więcej 80 obiektów budownictwa ludowego z terenów dawnych Prus Wschodnich (z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy), z czego kilkanaście to zachowane kopie przywiezione z Królewca. I nadal się rozbudowuje.

Skansen w Olsztynku
Wojciech Gawor

Kolekcja

Eksponaty bogato wyposażono w meble i przedmioty codziennego użytku. Wnętrza są do dyspozycji zwiedzających. Wielkie wrażenie robi skomplikowana konstrukcja czterech wiatraków o różnej konstrukcji, a mamy tu dwa paltraki, holendra i koźlaka. Na terenie parku mają miejsce różnorodne imprezy, koncerty oraz pokazy, warsztaty rękodzieła i kulinarne. Mała kawiarenka w jednej z chałup oferuje napoje, wyroby zielarskie i pyszne ciasta.

Skansen w Olsztynku
Wojciech Gawor

Ciekawsze obiekty Skansenu w Olsztynku:
drewniany kościół z Rychnowa z ciekawymi polichromiami, oryginał świątyni możemy zobaczyć w niedalekim Rychnowie,
zagrody z chałupami, budynkami gospodarczymi czy stodołami,
domy podcieniowe,
cztery wiatraki (dwa typu paltrak, po jednym typu koźlak i holender); ostatni z nich został w całości udostępniony do zwiedzania,
szkoła wiejska z XIX wieku, z oryginalnym wyposażeniem
warsztat szewski,
młyn wodny,
malowane meble ludowe pochodzące z: Warmii, Powiśla i Mazur,
oryginalny wóz cygański z początku XX wieku.

Na stronie Muzeum, możemy obserwować liczne imprezy, które mogą Nam uatrakcyjnić pobyt w tym pięknym miejscu. Dzieci będą zachwycone, dużo zwierzaków i przestrzeni. Można coś przekąsić, nabyć regionalne wyroby. Pieski, na smyczy są mile widziane. Duży parking.

Skansen w Olsztynku
Wojciech Gawor

Inne atrakcje w okolicy Olsztynka

Olsztynek, oczywiście, nie żyje tylko Skansenem. Naprzeciw wjazdu do parku, jest mała huta szkła, która na pewno zafascynuje dzieci, dorosłych też. Dla miłośników historii, Muzeum Stalagu IB, miejsca męczeństwa jeńców wojennych. Mimo, że miasto bardzo ucierpiało w wyniku bolszewickiego „wyzwolenia”, warte jest spaceru.
A trochę dalej, w okolicy, kolejne atrakcje. Spływy kajakowe malowniczą Maruzką, Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej, i urokliwe Dąbrówno, oraz bunkry Pozycji Olsztyneckiej. A także, wiele, mniej lub gorzej zachowanych siedzib junkierskich. Wszędzie malowniczy, mazurski krajobraz i jeziora.

Skansen w Olsztynku
Wojciech Gawor
od 7 lat
Wideo

Oszuści 2 - oferty wyjazdów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skansen pierwotnej architektury Warmii i Mazur w Olsztynku - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto