Jeśli chodzi o kapitułę plebiscytu to wyboru dokonało dziesięciu profesorów z dziesięciu różnych uczelni. Wśród nich jeden z najbardziej znanych polskich językoznawców - prof. Jan Miodek. Oprócz słowa "wojna", które wygrało, na drugim miejscu językoznawcy wskazali na wyraz „inflacja”, na trzecim na słowo „uchodźca/uchodźczyni”. "Inflacja" zwyciężyła natomiast w głosowaniu internetowym.
– Większość „laureatów” to słowa nienowe, które pojawiały się w mediach z powodu wojny w Ukrainie i kryzysu ekonomicznego. Spośród wyrazów i wyrażeń nowych lub przypomnianych w nowym znaczeniu w 2022 roku warto wymienić „w Ukrainie” (do połowy XIX wieku częstsze niż „na Ukrainie”) oraz „kamień milowy” – mówi prof. Marek Łaziński z UW, sekretarz kapituły plebiscytu.

Internauci nie mieli wątpliwości
W konkursie oddano około 4,5 tysiąca głosów, z czego aż niemal 1,2 tys. uzyskała "inflacja". Kolejne miejsca zajęło słowo „wojna” oraz wyrażenie „w Ukrainie”. Poza zmianą kolejności miejsc wyniki są bardzo zbieżne z wyborami językoznawców. Podobnie jak w poprzednich latach, uczestnicy plebiscytu mogli wybierać propozycję z listy słów podanych przez organizatorów lub przesyłać własne pomysły za pomocą formularza.
Internauci wybierali spośród 23 wyrazów lub wyrażeń, szczególnie często występujących w prasie ubiegłego roku, takich jak m.in.: „agresja/agresor”, „dron”, „granica”, „kamień milowy”, „mierzeja (Wiślana)”, „omikron”, „opał”, „podwyżka”, „pomoc/pomagać”, „przekop (mierzei Wiślanej)”, „rakieta”, „rzeka (zatrute rzeki)”, „w Ukrainie”, „węgiel”. W zeszłym roku językoznawcy i internauci byli jednomyślni i wybrali słowo "szczepienie". Naukowcy dodatkowo wyróżnili ex aequo słowo „granica”.
Wojna zdominowała cały region
Oprócz Polski „wojna” została słowem roku także w Czechach w plebiscycie „Lidovych Novin” (cz. valka) oraz w plebiscycie rosyjskim, w którym głosują w większości osoby spoza Rosji. Niemcy wybrali Zeitenwende – punkt zwrotny historii w kontekście zmiany polityki wobec Rosji. Popularna u nas inflacja wygrała z kolei w Austrii.
W plebiscycie uniwersytetu nie brały udziału słowa takie jak:
- nazwy własne, np. nazwiska, imiona, pseudonimy, nazwy miejscowe, narodowe, partyjne i organizacyjne, tytuły książek, filmów i innych dzieł;
- słowa obelżywe, wulgarne oraz należące do mowy nienawiści.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Hotel Mirada Del Mar
Otoczony zielenią i stuletnimi sosnami, położony w…
kup teraz

Hotel Fariones
Najstarszy hotel na wyspie w zupełnie nowej odsłon…
kup teraz

Hotel Barceló Margaritas Royal Level
Najnowsza część znanego i lubianego hotelu Barceló…
kup teraz

Hotel Royal Hideaway Corales Beach
Niepowtarzalny klimat i wyjątkowa atmosfera w jedn…
kup teraz

Hotel Savoy Palace
Pięknie położony, ze wspaniałym widokiem na Ocean …
kup teraz

Hotel Secrets Bahía Real Resort & Spa
Tu poczujesz się jak we śnie! Jedyny w swoim rodza…
Dzień Świętego Patryka - święto narodowe Irlandii - video flesz