Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Służby rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą. "Wystawiali puste faktury". Chodzi o 121 mln złotych

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Wideo
od 16 lat
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali 11 osób w sprawie zbrodni VAT-owskiej. Akcja miała miejsce na Lotnisku Chopina oraz w woj. wielkopolskim. Puste faktury wystawiono na przynajmniej 121 mln złotych.

Sprawa prowadzono na jest od stycznia tego roku. Jak zaznaczają służby, teraz pojawił się nowy wątek. Chodzi o wyłudzenie podatkowe.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) rozbili kolejna grupę przestępczą, która zajmowała się oszustwami podatkowymi i praniem pieniędzy. Służby przeszukały kilkadziesiąt miejsc związanych z procederem wystawiania i wprowadzania do obrotu faktur VAT, które nie dokumentowały rzeczywistego przebiegu transakcji.

Puste faktury na 121 mln złotych

"Faktury były wystawiane m.in. jako dokumentujące rzekomy handel stalą, materiałami budowlanymi i innymi nieistniejącymi towarami, oraz szereg usług, które nigdy nie zostały wykonane. Jak wynika z dotychczas zebranego materiału dowodowego, łączna wartość faktur wystawionych w sprawie jest nie niższa niż 121 000 000 zł. Środki pieniężne pochodzące z tej działalności były następnie poddawane transferom pomiędzy licznymi rachunkami bankowymi, celem ukrycia ich przestępnego pochodzenia" – podało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Grupa przestępcza działała w latach 2017-2022.

Zatrzymanie na Lotnisku Chopina

W związku ze śledztwem zatrzymanych zostało 11 osób, w tym 1 osobę przy udziale Straży Granicznej na lotnisku Chopina w Warszawie. Funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację księgową.

Akcja zatrzymań poza warszawskim lotniskiem odbyła się w woj. wielkopolskim.

Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie m.in. zarzuty wystawiania i posługiwania się nierzetelnymi fakturami, prania pieniędzy oraz tzw. zbrodni VAT-owskiej. Była to kolejna realizacja w tej sprawie.

Zarzuty

"Wobec 24 osób wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów, wobec 4 osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym, w tym poręczenia majątkowe na łączną kwotę 810 000 zł i dozory Policji. Na rachunkach bankowych podejrzanych zablokowano środki w wysokości ok. 365 000 zł" – dodało CBA.

Łączna wartość mienia zabezpieczonego w całej sprawie na poczet przyszłych kar i grzywien wynosi ok. 11 500 000 zł.

Kontrole celno-skarbowe

W firmach związanych z wykrytym procederem, mazowiecka KAS prowadzi 60 kontroli celno-skarbowych. 35 z nich zostało zakończonych.

"Dzięki kontrolom, Skarb Państwa odzyskał już ponad 4 mln zł" – przyznała Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

Za czyny, zarzucane części podejrzanych grozi im kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 5 lat lub kara 25 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo dotyczy nieprawidłowości podatkowych na kwotę ok. 57 mln zł. Wartość zabezpieczonego mienia 24 podejrzanych wynosi 11,5 mln zł, a kwota poręczenia majątkowego 810 tys. zł.

Sprawa jest rozwojowa. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto