Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śnieg i lód na dachach może zagrażać życiu (FILM)

rafik12
rafik12
rafik12
Straż Pożarna ostrzega, że spadający z dachu śnieg i lód stwarzają poważne zagrożenie dla ludzi. Straż interweniuje w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia, jak to miało miejsce w przypadku Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie.

W środę strażacy usuwali niebezpieczny nawis śnieżny z dachu Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie. Na miejsce przyjechał wóz strażacki z drabiną oraz policja, która zamknęła ruch na dwóch pasach al. Piłsudskiego w kierunku Łańcuta. Akcja trwała kilkanaście minut, niestety zamknięcie ulicy nawet na tak krótki czas spowodowało spore utrudnienia, korki sięgały aż po wiadukt Śląski. Kierowcom zabrakło cierpliwości, w nieuzasadniony sposób używali klaksonów, jeździli pod prąd oraz blokowali skrzyżowania.

Strażacy apelują: śnieg na dachu to zimą zjawisko tak powszechne, że praktycznie nie zwracamy na nie uwagi. Jest niestety często groźnym obciążeniem dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr kwadratowy śniegu o przeciętnej gęstości i grubości około 15 cm może ważyć około 50 kg. (dla porównania - podobne obciążenia na więźbę dachową mają dachówki betonowe i ceramiczne).
Należy pamiętać także, że mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachach może stać się przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy pozostaje nieusunięty z płaskich dachów i dachów w dużych centrach handlowych. Jeśli administratorzy tego nie dopilnują, mogą spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu. Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m kw. oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m kw budynków mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w ciągu roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów.
Czy jest to przestrzegane, sprawdzają inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani ustawowo do usuwania z dachów śniegu i lodu. W okresie odwilży, nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód.
Źródło: KG Państwowej Straży Pożarnej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto