Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

SOUNDS LIKE POLAND na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur przed Pałacem Kultury i Nauki [zdjęcia]

Redakcja
Do dzisiaj (28 września) potrwa 10. edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Zobaczcie zdjęcia z koncertowego grania 25 września.

SOUNDS LIKE POLAND to wydarzenie, które z sukcesem zadebiutowało w ubiegłym roku dzięki współpracy merytorycznej i wsparciu finansowemu Culture.pl. Teraz powraca, wpisując się już na stałe w program Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Projekt łączy prezentację najciekawszych polskich zespołów muzyki etnicznej z panelami dyskusyjnymi, które poprowadzą światowej klasy eksperci, przybywający do Warszawy na zaproszenie organizatorów.

Wieczorne koncerty na scenie w namiocie festiwalowym przed Pałacem Kultury i Nauki otworzył zespół Dagadan. Jest to polsko-ukraiński kwartet łączący różne style muzyczne. Swobodnie wplata w kompozycje muzykę źródeł z obu krajów oraz jazz i elektronikę. Jako drudzy wystąpił Mosaik. Zespół gra muzykę świata na instrumentach historycznych i etnicznych. Łączą polską muzykę dawną i tradycyjną z orientem.

Pojawił się również rodzinny akcent Kapeli Maliszów. Kapelę prowadzi multiinstrumetntalista Jan Malisz. Inspiruje się tradycyjną muzyką ludów zamieszkujących Karpaty, a w szczególności tradycyjnymi tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego.

Kliknij w zdjęcie, żeby rozpocząć przeglądanie galerii:

Po karpackich rytmach scenę opanowało damsko-męskie trio. Chłopcy kontra Basia to minimalistyczny skład, który za punkt wyjścia obrał sobie polską twórczość tradycyjną. Autorskie teksty wokalistki zespołu, Barbary Derlak, powstają w oparciu o archiwalne nagrania oraz zapiski etnografów.

Po krótkiej przerwie pojawiły się kolejne zespoły, m.in. Sutari. Grupa korzysta nie tylko z tradycyjnych instrumentów, ale także z przedmiotów codziennego użytku, jak np. tarka kuchenna, mikser czy klucze. Hańba! to z kolei męski kwartet uzbrojony w instrumentarium kapeli podwórkowej, m.in. banjo, akordeon, tubę i grzebień. Grają energiczny, prosty punk, inspirowany z jednej strony polskim folklorem, a z drugiej dokonaniami współczesnymi.

Ostatnimi artystami, którzy pojawili się na scenie była grupa Studium Instrumentów Etnicznych. Artyści otaczają aurą tajemnicy, a ich koncerty to szamańskie misteria, które zasiewają w publiczności niepokój. Jak podkreśla lider zespołu, trans wpisany jest w tradycje ludowe Gór Świętokrzyskich i to właśnie na nim skoncentrowana jest twórczość Studium Instrumentów Etnicznych.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto