MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer wokół Rynku Nowego Miasta

Redakcja
Materiały promocyjne
Wspaniałe latem miejsce, jakim jest Rynek Nowego Miasta, zimą traci nieco na atrakcyjności - bo trudno przysiąść przy studni czy w jednym z zewnętrznych ogródków kawiarnianych. Nie tracą jednak urody kamieniczki, wnętrza lokali i okalające rynek zabytki. Poza tym spacer w niedzielne przedpołudnie z przewodniczkami PTTK wokół tego centralnego placu Nowego Miasta zanosi się na miły i zdrowy relaks.

Ciekawe, czy ktoś z Drogich Czytelników wie, co wspólnego z Rynkiem Nowego Miasta ma królowa Marysieńka, ukochana żona Jana III Sobieskiego? Król wiedział, że wyprawiając się pod Wiedeń z odsieczą, podejmuje ryzykowną walkę. Wiedziała o tym również królowa Marysieńka. Złożyła więc ślub, że sprowadzi do Polski benedyktynki Najświętszego Sakramentu, jeśli Bóg da królowi zwycięstwo, i dotrzymała słowa. Po długich, przez kilka lat ciągnących się negocjacjach, doszła do skutku fundacja klasztoru w Warszawie w 1687 r. Marii Kazimierze przyświecał podwójny cel: zapewnienie domowi królewskiemu łask nieba dzięki modlitwom zanoszonym w tej intencji przez mniszki oraz wychowanie panien z domów szlacheckich. Zakonnice przybyły z Francji przez Gdańsk i tymczasowo zostały umieszczone na Zamku Królewskim. Później dopiero powstał kościół św. Kazimierza i klasztor na Rynku Nowego Miasta. Wykonanie projektu Marysieńka zleciła wybitnemu architektowi holenderskiemu Tylmanowi z Gameren. Król i królowa położyli kamień węgielny w s
tyczniu 1688 r. W 1692 r. kościół przykryto kopułą i oddano do użytku w stanie surowym. Według zmodyfikowanych projektów Tylmana van Gameren stworzono ołtarz, który konsekrowano dopiero w roku 1715.

Budowla miała szczęście we wrześniu 1939 roku i kościół nie poniósł szkód podczas bombardowania. Jednak 31 sierpnia 1944 roku bomby uderzyły - pod gruzami znalazło śmierć ok. 1000 osób cywilnych, 4 księży i 35 sakramentek.

Dziś kościół św. Kazimierza znów zdobi Rynek Nowego Miasta. A tuż obok usadowiły się dwie inne stylowe świątynie.

Z przewodniczkami Jolą Głodowską i Renatą Miros spotykamy się w niedzielę o godz. 11 przy studni na rynku .

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto