MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najdłuższy blok mieszkalny w Warszawie ma 51 lat. Długi na kilkaset metrów, 43 klatki schodowe i 430 mieszkań

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Najdłuższy blok w Warszawie znajduje się  przy ul. Kijowskiej 11
Najdłuższy blok w Warszawie znajduje się przy ul. Kijowskiej 11 Szymon Starnawski
"Jamnik", "mrówkowiec", "długas" czy "tasiemiec" - jeden blok niejedno nosi imię. Mowa o najdłuższym budynku mieszkalnym w Warszawie. W tym roku skończył 51 lat, a nadal jest jednym z najpopularniejszych bloków w stolicy. O jego urodzinach przypominał m.in. mural powstały na jednej ze ścian bloku. O samym miejscu więcej w artykule poniżej.

Najdłuższy blok w Warszawie. Po co go zbudowano?

Który z warszawskich bloków jest najdłuższym budynkiem pełniącym funkcję mieszkalną? Dla niektórych to kwestia sporna. Choć mamy dwóch kandydatów do miana najdłuższego budynku, to właśnie 508-metrowy blok przy ul. Kijowskiej 11 powinien nosić ten tytuł. Co prawda długość niemal 1500 metrów osiąga również blok położony na Przyczółku Grochowskim, zwany "Pekinem", jednak ta budowla nie tworzy spójnej linii, a różne jego części mają różne adresy. Dlatego miano najczęściej przypada "jamnikowi".

Blok przy ul. Kijowskiej 11 powstał w latach 70. Budowa skończyła się dokładnie w 1973 roku, a zatem rok temu obchodziliśmy jego 50-lecie. Przypomina o tym m.in. mural z wizerunkiem jamnika, widoczny na ścianie bloku od strony ul. Markowskiej.

Najdłuższy blok w Warszawie
Najdłuższy blok w Warszawie znajduje się przy ul. Kijowskiej 11Szymon Starnawski

Wliczając piwnice oraz garaż blok liczy sobie siedem kondygnacji (5 naziemnych), posiada 43 klatki schodowe, 430 mieszkań i 132 podziemne miejsca parkingowe. Po jego wybudowaniu konstrukcją budynku zachwycali się ówcześni architekci czy dziennikarze. Blok sprawiał wówczas wrażenie bardzo nowoczesnego obiektu. Rzeczywisty powód postawienia takiej budowli w tym miejscu był jednak bardzo prozaiczny. Budynek miał stanowić granicę między Pragą-Północ a Pragą-Południe, a jego konstrukcja miała przysłonić brzydkie kamienice na Szmulowiźnie.

Dość paradoksalne, gdy spojrzymy na fakt, jak władza w tamtym okresie budowała dla ludu pracującego stolicy, a jak dla siebie. To drugie możecie zobaczyć w naszym tekście poniżej.

Z kolei wracając do tematu "jamnika" to mural widoczny na powyższych zdjęciach powstał w sierpniu 2017 roku. Jak czytamy w serwisie twoja-praga.pl - jesienią tego samego roku z okazji 50-lecia RSM "Praga" na budynku od od strony Dworca Wschodniego zawieszono kilkanaście zdjęci zdjęć ukazujących historię spółdzielni.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto