Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spalarnia śmieci w EC Siekierki? 35 tys. ciężarówek z opadami rocznie. Mieszkańcy przeciwni inwestycji

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Łukasz Gdak / zdjęcie ilustracyjne
W EC Siekierki powstać ma spalarnia śmieci. Inwestor przekonuje, że będzie "ekologiczna". Mieszkańcy i radni są innego zdania. Rocznie w tym miejscu spalanych ma być nawet 180 ton odpadów. Dowozić je będą ciężarówki, kursujące po Warszawie od poniedziałku do piątku.

Spalarnia śmieci w EC Siekierki. Mieszkańcy nie chcą instalacji

Jak słyszymy, radni z Wilanowa o planowanej budowie spalarni dowiedzieli się dopiero w styczniu. Na ostatniej komisji dzielnicowej doszło do spotkania PGNiG Termika (inwestor spalarni), urzędników, radnych oraz mieszkańców Wilanowa i Mokotowa. Spalarnia miałaby zastąpić stare bloki węglowe z lat 70. Ma powstać do końca 2025 roku, a już w czerwcu ogłoszone zostaną pierwsze przetargi. Zgodnie z informacją inwestora „jednostka wielopaliwowa” będzie spalała węgiel, biomasę i RDF (odpady nie nadające się do recyklingu). Docelowo spalana ma być głównie biomasa – 80 proc. oraz RDF – 20 proc.

- Spalanie śmieci nie wydaje się ekologicznym źródłem energii. Co więcej, Elektrociepłownia Siekierki zlokalizowana jest w mieście, a wokół niej rozwija się zabudowa mieszkalna. To nie są żadne przedmieścia! Właściwym kierunkiem byłoby wygaszanie tego typu uciążliwości przemysłowych i przeniesienie ich poza miasto, a nie rozbudowa – grzmi Urszula Włodarska-Sęk, radna KO z Wilanowa prowadząca posiedzenie.

Nie przegapcie

35 tysięcy ciężarówek ze śmieciami

Inwestor zapewniał, że zamontuje filtry spalin. Spalarnia według założeń ma być „ekologiczna” i nie wpływać na jakość powietrza w okolicy. Mieszkańcy są jednak innego zdania. Szczególnie, że jak się okazało odpady będą transportowane do spalarni ciężarówkami. W sumie rocznie przejeżdżać będzie tędy ponad 35 tys. ciężarówek. Głównie od strony Południowej Obwodnicy Warszawy. - To dla dzielnicy Wilanów ogromne zwiększenie ruchu, na już dzisiaj zakorkowanych ulicach, zanieczyszczenie powietrza i dodatkowy hałas dla mieszkańców. Na to nie możemy się zgodzić! – mówi Urszula Włodarska-Sęk.

- Dziś mówi się o kilkudziesięciu samochodach dziennie, ale nie ma gwarancji, że nie będzie ich znacznie więcej. Moim zdaniem wskazuje to na łatwość dostarczenia odpadów z dowolnego kierunku całego województwa, jak i wszystkich sąsiadujących – tłumaczy Paweł Czarnecki, radny z Wilanowa. Dodaje, że spalarnia m. in. plastiku jego zdaniem może wpłynąć negatywnie na jakość powietrza w Warszawie.

PGNiG zakłada spalanie 160-180 tysięcy ton śmieci rocznie. Pierwotnie planowana była budowa instalacji o połowę mniejszej. Według obecnego na spotkaniu Pawła Głuszyńskiego z „Towarzystwa na rzecz Ziemi” – to niezgodne z Wojewódzkim Planem Gospodarki Odpadami. Z resztą wspomniana organizacja zaskarżyła decyzję środowiskową wydaną na potrzeby tej inwestycji w 2019 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto