Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osiedle Dudziarska w Warszawie. Getto z lat 90. umiera bez honoru. Nie ma szans nawet na wyburzenie

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Nieudany eksperyment społeczny z lat 90.
Nieudany eksperyment społeczny z lat 90. Krzysztof Jedynak
Warszawskie „getto” z lat 90. kończy tragicznie. Od kilku lat trzy bloki przy Dudziarskiej stoją puste. Zamurowano okna i drzwi. Nieudany eksperyment społeczny przypomina słynne amerykańskie osiedle Pruitt-Igoe. Tam jednak finał był spektakularny – bloki będące siedliskiem przestępczości – wysadzono w powietrze. Dudziarska nie może liczyć na takie zakończenie.

„Najgorszy adres w Warszawie”, tak o Osiedlu Dudziarska mówiło się na początku XXI wieku. Wszystko za sprawą nieudanego eksperymentu społecznego, który dziś powinien być przestrogą dla urbanistów i władz miasta.

W latach 90. dwie dzielnice – Śródmieście i Praga-Południe – dogadały się, że stworzą osiedle dla osób eksmitowanych z mieszkań. Wybrano kuriozalne miejsce. Pomiędzy przecinającymi się liniami i bocznicami kolejowymi, obok Aresztu Śledczego i vis a vis spalarni śmieci. Adres miał być chyba pewnego rodzaju karą dla mieszkańców. Przez lata nie dojeżdżał tam nawet jeden autobus.

Warszawskie getto umiera powoli

Osiedle powstawało w latach 1993-95. Stopniowo wyrosły trzy blok i około dwieście mieszkań. Z czasem stało się tam tak niebezpiecznie, że dokwaterowano policjantów z rodzinami, by uspokoić sąsiadów. Ale funkcjonariusze szybko z Dudziarskiej „uciekali”. O wszystkim pisaliśmy TUTAJ.

Problemem było nie tylko towarzystwo, ale także warunki. W mieszkaniach brakowało centralnego ogrzewania, instalacji gazowej, a ocieplenie budynków było jedynie symboliczne. W wielu rozmowach w mediach mieszkańcy skarżyli się niemal na wszystko. Ostatecznie, po cichu, osiedle zamknięto. Nieudany eksperyment społeczny zakończył się w listopadzie 2019 roku.

Osiedle Dudziarska
Nieudany eksperyment społeczny z lat 90.Krzysztof Jedynak

 - Docelowo (bloki – red.) mają zostać rozebrane. W przyszłości teren ma zostać przeznaczony na funkcje społeczne - mówił nam w 2020 roku Michał Szweycer z Urzędu Dzielnicy Praga-Południe. Wtedy ujawniliśmy, że miesięcznie utrzymanie pustego osiedla kosztowało podatników 30 tysięcy złotych.

Rok później zamurowano okna i drzwi.

Budynek postanowiono sprzedać lub rozebrać. Od tego czasu minęły trzy lata.

Jaka przyszłość czeka Osiedle Dudziarska?

Wielu osobom Dudziarska przypomina słynne komunalne osiedle Pruitt-Igoe z Saint Louis (USA). Tam dziesięć betonowych bloków z wielkiej płyty stało się siedliskiem przestępczości i narkomanii w latach 60. XX wieku. Ostatecznie po wielu nieudanych próbach zaprowadzenia porządku osiedle... wysadzono w powietrze.

Ale Dudziarska nie doczeka się takich fajerwerków na sam koniec.

Osiedle Dudziarska
Nieudany eksperyment społeczny z lat 90.Krzysztof Jedynak

- Teren ten nadal jest administrowany przez ZGN Praga-Południe. Na obecną chwilę nie ma planów wyburzenia budynków z uwagi na wysokie koszty takiego działania. Był poszukiwany ewentualny kupiec lub najemca, ale póki co nie ma chętnych na tę nieruchomość – przyznał nam teraz Michał Szweycer.

Nie ma chętnych na kupno, nie ma pieniędzy na wyburzenie. Wejścia do budynków są zamurowane. Obok przyczepiono kamery. Pracownicy ZGN-u raz na jakiś czas przychodzą sprawdzić czy osiedle nadal stoi. Stoi. Prawdopodobnie będzie stać jeszcze długie lata.

Osiedle Dudziarska
Nieudany eksperyment społeczny z lat 90.Krzysztof Jedynak
Polecjaka Google News - Warszawa NaszeMiasto
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto