Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spoofing – czyli nowa, niebezpieczna metoda wyłudzania pieniędzy. Policja apeluje o ostrożność

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Michał Gaciarz
Oszuści są coraz bardziej sprytni i co chwilę sięgają po nowe metody dokonywania przestępstw. W ostatnim czasie popularność zdobywa metoda o nazwie spoofing, przez którą w krótkiej chwili można stracić oszczędności całego życia. Policja zaapelowała o ostrożność.

Biuro do spraw z cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega przed niebezpieczną metodą oszustów, którym w ten sposób udaje się wykorzystać coraz więcej osób. Chodzi o spoofing. Wielu oszukanych w pierwszej chwili myślało, że dzwoni do nich pracownik banku, po czym prosi ich o podanie danych przez telefon.

Warszawa. "Myśleli, że dzwoni do nich pracownik banku"

_"Spoofing to nowa metoda wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które widzi na wyświetlaczu swojego telefonu je odbierający" _– tłumaczy Komenda Główna Policji.

Oszust w ten sposób podszywa się pod inne numery, by móc następnie dzwonić z nich do swoich ofiar i udawać inną osobę. Poszkodowany ma wrażenie, ze prowadzi rozmowę np. z infolinią banku.

Scenariusz ataków wykorzystujących spoofing telefoniczny jest zwykle taki sam, a przynajmniej zbliżony. Oszust stara się wystraszyć rozmówcę, by działał pod wpływem emocji, najczęściej informując go o rzekomym włamaniu na konto bankowe i konieczności podjęcia szybkich działań, by zablokować możliwości włamywaczy.

"Technicznie spoofing jest dziś możliwy głównie dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym. Przy ich wykorzystaniu dzwoniący może w niemal dowolnej usłudze ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia jako numer dzwoniącego. Policjanci nie mają możliwości technicznego zablokowania spoofingu, gdyż telefon przestępcy nie jest podłączony do sieci komórkowej, lecz komputerowej" – podają policjanci z KGP.

Oszuści, którzy wykorzystują nową metodę, zazwyczaj podszywają się za pracowników banków, przedstawicieli różnych urzędów czy nawet za policjantów. Przy tym sprawcy używają technik socjotechnicznych po to, by łatwiej zmanipulować rozmówcę i uzyskać dostęp do jego smartfona lub komputera, a co się z tym wiąże – także do rachunku bankowego. Zazwyczaj w takich sytuacjach przestępcy nakłaniają do przelania pieniędzy na dane konto.

Policjanci apelują o ostrożność przy tego typu kontaktach i weryfikację tożsamości dzwoniących do nas osób.

"Pamiętajmy! Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać naszą naiwność. W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania" – proszą stróże prawa.

Przypomnijmy, że prośby o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinny być traktowane jako próby oszustwa.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto