Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stodoła obchodzi 60. urodziny. Zobaczcie archiwalne zdjęcia!

Pierwsza siedziba klubu przy ul. Emilii Plater
Pierwsza siedziba klubu przy ul. Emilii Plater fot. archiwum klubu Stodoła
Stodoła to od 60 lat jedno z najważniejszych miejsc dla warszawskiego życia kulturalnego. Wczoraj przedstawiliśmy Wam wspominkową galerię zdjęć z koncertów, dziś sięgamy dalej w historię - znajdziecie tu zdjęcia m.in. z poprzednich lokalizacji klubu (bo Stodoła przeprowadzała się aż czterokrotnie), z potańcówek i imprez z lat 70., 80. i 90., z przedstawienia satyrycznego "Wiersza o gaciach", z budowy obecnego budynku, z symbolicznego przekazania klucza do Stodoły, a także z pamiętnego koncertu legendarnego Buddy'ego Guya.

Stodoła w swojej 60-letniej historii czterokrotnie zmieniała adres. Klub został oficjalnie otwarty 5 kwietnia 1956 r. i w tamtych czasach mieścił się jeszcze w drewnianym baraku, który niecały rok wcześniej opuścili budowniczy Pałacu Kultury i Nauki. Dawna stołówka zaczęła służyć jako miejsce, w którym odbywały się wieczorki taneczno-kabaretowe, które następnie dały początek Stodole. Potem klub przeniósł się do kolejnego baraku - tym razem przy ul. Trębackiej, który służył jako infrastruktura dla ekipy odbudowującej Teatr Wielki. Kolejnym adresem była świetlica Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych przy ul. Wspólnej. Następnie Stodoła przeniosła się do lokalu dawnego Kina Oka przy ul. Nowowiejskiej, by od 1972 r. zainstalować się na stałe w nowo wybudowanym lokalu przy ul. Batorego 10, z którym jest już zawsze kojarzony.

Od samych początków działalności Stodoła była kojarzona przede wszystkim z jazzem, głównie za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Jazzowej „Jazz Jamboree”, którego trzy pierwsze edycje (w 1958, 1959 i 1960 r.) odbyły się właśnie w Stodole. W drugiej połowie lat 60. najlepszego jazzu można było w Stodole posłuchać m.in. podczas konkursów jazzu tradycyjnego "Złota Tarka" czy w ramach festiwalu Old Jazz Meeting. Swoje próby regularnie odbywały tam najważniejsze rodzime grupy jazzowe tamtych lat, w tym m.in. Old Timers czy Vistula River Brass Band - których zdjęcia możecie odnaleźć w galerii powyżej.

Na początku lat 70. Stodoła poszerzyła repertuar również o teatr, pantomimę i - od czasu przenosin na ul. Batorego do lokalu wyposażonego w sprzęt pozwalający na profesjonalną produkcję - film. To w Stodole swoje spektakle wystawiał Tadeusz Kantor, a klub stał się domem dla Warszawskiej Grupy Teatralnej i Studenckiego Centrum Filmowego, nagradzanego na ogólnopolskich festiwalach filmowych.

Najważniejszą częścią działalności klubu była jednak zawsze muzyka. To w Stodole powstał i odbywał próby zespół Perfect. - Dla Perfectu najważniejszy był pokój numer 06, miejsce naszych prób, gdzie wielokrotnie, gdy komuś nie chciało się wracać do domu, nocowaliśmy na klubowej kozetce - wspominał Grzegorz Markowski. Sala 06, w której oprócz Perfectu ćwiczył m.in. Kult, Maanam, Voo Voo, Oddział Zamknięty czy Wilki, została też uwieczniona w teledysku do "12 groszy" Kazika, którego nie sposób wyobrazić sobie grającego koncert w innym warszawskim klubie:

W Stodole na historycznych koncertach wystąpiły największe gwiazdy światowej muzyki. To tu zagrał Bob Dylan, legenda amerykańskiego bluesa Buddy Guy, formacja Marillion czy heavymetalowcy z W.A.S.P. W Stodole grywał Morrissey; dał tam też pamiętny przerwany koncert w 2014 r.. Przez scenę klubu przewinęły się liczne gwiazdy bardziej współczesnej muzyki, takie jak: Franz Ferdinand, Editors, The Mars Volta, Ghost, Black Label Society, Gogol Bordello i dziesiątki innych.

Zobaczcie też:


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto