Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stołeczny architekt doradzi ONZ, jak remontować siedzibę

MaW
MaW
Wyróżnienie dla Stefana Kuryłowicza. Profesor Politechniki Warszawskiej zasiądzie w komitecie ekspertów, którzy podpowiedzą, jak przebudować siedzibę główną ONZ w Nowym Jorku.

Poinformował o tym w czwartek Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych. - W skład zespołu wchodzą wybitni przedstawiciele świata architektury, budownictwa, zabudowy i konserwacji zabytków, którzy mają zapewnić należyty nadzór techniczny nad właściwym przebiegiem realizacji projektu - tłumaczy Paszkowski.

- Wszyscy członkowie kolegium zostali wybrani osobiście przez Sekretarza Generalnego ONZ Ban Ki-moona - dodaje rzecznik MSZ.

Planowana od kilku lat przebudowa nowojorskiego kompleksu może wreszcie ruszyć. Bo w styczniu tego roku otworzono specjalny pawilon, w którym tymczasowo będzie rezydować szef ONZ.

Innych pracowników zarządu organizacji przeniesiono do różnych biurowców na Manhattanie. Ponowne uruchomienie oddanej do użytku w 1952 roku siedziby ma nastąpić w 2013 r.

Zaszczyt i prestiż

Polski architekt będzie pracował przy jednym z najbardziej prestiżowych powojennych projektów świata. W 1947 roku do budowy siedziby Organizacji Narodów Zjednoczonych zaproszono przedstawicieli państw, które tworzyły organizację. Z ramienia Stanów Zjednoczonych, jako fundatora siedziby, na kierownika projektu delegowano Wallace'a Harrisona. Innych członków zespołu wybrały rządy zaproszonych do projektu państw.

I tak w ekipie znaleźli się N.D. Bassov ze Związku Radzieckiego, Gaston Brunfaut z Belgii, Ernest Cormier z Kanady, Liang Ssu-cheng z Chin, Sven Markelius ze Szwecji, Oscar Niemeyer z Brazylii, Howard Robertson (Wielka Brytania), G.A. Soilleux (Australia), Julio Villamajo oraz największa sława ówczesnej architektury, Le Corbusier, reprezentujący Francję i Szwajcarię.

Zawiła historia

Ostatecznie zespół projektantów wykonał około 50 rysunków, z których wybrano koncepcje Le Corbusiera i Niemeyera. Na przeszło 7-hektarowej działce, podarowanej przez Johna D. Rockefellera Juniora, wyłączonej z terytorium USA, rozpoczęto budowę składającej się z czterech budynków siedziby ONZ.

Najważniejszym z budynków był naszkicowany przez Le Corbusiera gmach Sekretariatu Organizacji, 154-metrowa, mająca 39 pięter wieża ze szkła i marmuru. Z zewnątrz fasady budynku podzielone są na trzy części przez tzw. piętra techniczne.

Nie pierwszy Polak

Stefan Kuryłowicz to kolejny przedstawiciel Politechniki Warszawskiej, który pracuje nad wyglądem siedziby Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pierwszym był Maciej Nowicki, polski architekt i rysownik urodzony na Syberii, który podczas budowy siedziby odbywał staż w pracowni Le Corbusiera.

Kolejną ciekawostką nt. budynku sekretariatu jest to, że jedno z okien budynku odbiega kolorystyką od zielonej tafli fasady budynku. Nie jest to jednak prowizoryczna wymiana szyby, a pięknie zdobione barwionym szkłem okno, projektu Marca Chagalla.



Zobacz także:
Protest Ewy Kuryłowicz odrzucony po raz drugi
Koniec wojny między architektem a urzędnikami

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto