Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strumień: Sanktuarium, jakiego w Polsce brakowało

Łukasz Klimanie
Ks. Oskar Kuśka, proboszcz parafii w Strumieniu, przed obrazem św. Barbary
Ks. Oskar Kuśka, proboszcz parafii w Strumieniu, przed obrazem św. Barbary fot. Łukasz klimaniec
Pierwsze w Polsce sanktuarium św. Barbary powstało w Strumieniu na Śląsku Cieszyńskim. Wczoraj ks. Oskar Kuśka, proboszcz tamtejszej parafii św. Barbary, gdzie znajdują się relikwie świętej, oficjalnie ogłosił mieszkańcom dekret biskupa diecezji bielsko-żywieckiej.

Dla małego miasteczka i parafii to ogromna nobilitacja, a jednocześnie szansa na rozwój ruchu pielgrzymkowego, zwłaszcza górników, którym patronuje św. Barbara.
- To podsumowanie duchowości i tradycji, które trwają tu nie od roku czy dwóch, ale od ponad pięciuset lat - podkreśla ks. Kuśka.

Św. Barbara jest patronką górników. Na Śląsku kościoły jej poświęcone znajdują się w ośrodkach przykopalnianych np. w Czechowicach-Dziedzicach, w Rudzie Śląskiej, Katowicach Giszowcu, Chorzowie. Ale żaden w regionie, a nawet w Polsce (Wrocław i Kraków mają najstarszą tradycję związaną ze św. Barbarą) nie otrzymały dotąd rangi sanktuarium.

Strumień jest wyjątkiem ze względu na stale rozwijający się kult św. Barbary. W herbie miasteczka od 1482 roku znajduje się postać św. Barbary. Tutejszy kościół pw. św. Barbary należy do najstarszych na Śląsku parafii pod tym wezwaniem (od 1495 roku), a kult świętej trwał nieprzerwanie nawet podczas reformacji. W parafii znajdują się jedne z nielicznych w Polsce relikwie św. Barbary oraz słynący łaskami obraz. W Strumieniu od 1985 roku w każdy czwartek odbywają się nabożeństwa poświęcone patronce górników, a przy parafii działa od 19 lat bractwo św. Barbary, które wykonuje prace na rzecz parafii i wspiera inicjatywy duszpasterskie.

W parafii wierni podtrzymują tradycyjne pieśni ku czci świętej, a miejscowe chóry - "Lutnia" i "Canzonetta" - wykonują nowe kompozycje poświęcone patronce. Do Strumienia od lat pielgrzymują wierni z sąsiednich parafii oraz górnicy z różnych stron regionu. W tym roku parafię odwiedziła grupa z dozoru górniczego wraz z rodzinami, a także absolwenci szkół górniczych. Po podniesieniu kościoła do rangi sanktuarium, pielgrzymów będzie znacznie więcej.

- Gmina może na tym tylko zyskać - mówi o utworzeniu sanktuarium Anna Grygierek, burmistrz Strumienia. - Dlatego będziemy wspierać parafię pod względem promocyjnym i logistycznym.

Proboszcz dodaje, że o pielgrzymów parafia będzie musiała zadbać nie tylko przez nagłośnienie informacji o istnieniu sanktuarium. Wyda też foldery i przewodniki po kościele, a informacje o sanktuarium znajdą się w centrum miasteczka.

Uroczystości w Strumieniu odbędą się w niedzielę 6 grudnia. W parafii pojawi się nowy element - podczas corocznych odpustów figura św. w Barbary będzie wynoszona z wiatrownicy dzwonowej wieży kościoła przy dźwiękach hejnału i symbolicznie odda pokłon w kierunku ołtarza głównego.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto