Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Styczeń w Młynie Wiedzy

UM Torunia
Jak powstaje dźwięk? W jaki sposób substancje zmieniają barwy? Czy w domu można samodzielnie wyizolować DNA? Na te i wiele innych pytań poznają odpowiedzi uczestnicy warsztatów, które w styczniowe soboty przygotowało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Jak powstaje dźwięk? W jaki sposób substancje zmieniają barwy? Czy w domu można samodzielnie wyizolować DNA? Na te i wiele innych pytań poznają odpowiedzi uczestnicy warsztatów, które w styczniowe soboty przygotowało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Centrum nauki zachęca do udziału w warsztatach całe rodziny. – Jesteśmy przekonani, że czas spędzony na naszych zajęciach, nie tylko pozwoli na wspólną zabawę, ale również pokaże, że rodzice są wspaniałymi przewodnikami po fascynującym świecie nauki – mówi Marcin Centkowski, rzecznik CNMW.

Od magii dźwięków po tajemnice DNA

W pierwszą sobotę 2015 roku odbędą się warsztaty „Magia dźwięków”. W czasie godzinnego spotkania uczestnicy zapoznają się ze zjawiskiem powstawania dźwięków oraz ich przenoszenia w różnych ośrodkach. Stworzą narzędzie, które pozwoli im „zobaczyć dźwięki”. Dodatkowo zajęcia wzbogacone będą o wspólne muzykowanie z wykorzystaniem buum bumm rurek oraz instrumentów własnej konstrukcji.

„Kolorowego zawrotu głowy” będzie można doznać 10 stycznia. Na tych zajęciach uczestnicy samodzielnie wykonają doświadczenia chemiczne, poznają różne reakcje chemiczne, pod wpływem, których substancje zmieniają barwy.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 17 stycznia zaprezentuje jak w warunkach domowych można wyizolować DNA – podczas zajęć „DNA na talerzu”. W trakcie zajęć uczestnicy wyizolują DNA z owoców, zobaczą co kryje się wewnątrz jądra komórkowego. Sposób prowadzenia warsztatów pozwoli każdemu uczestnikowi na wykazanie się aktywnością oraz przećwiczenie podstawowych technik laboratoryjnych.

Toruńskie centrum nauki przygotowało również specjalne zajęcia z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Na zajęciach „Nauka łączy pokolenia” (24 stycznia) przygotowano aktywności na dwóch typach stanowisk: origami i kalejdoskop. Będzie można samodzielnie, bez użycia kleju, nożyczek, stworzyć papierowe dzieła sztuki użytkowej. Przy pomocy lustra uczestnicy stworzą kalejdoskop, który otworzy przed nimi świat fantazyjnych kształtów i kolorów.

W ostatnią sobotę stycznia (31.01.) CNMW zaprasza na zajęcia poświęcone zdrowemu odżywianiu „Wiem, co jem”. - Dzieci eksperymentując wspólnie z rodzicami przekonają się w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina C, gdzie jest skrobia lub tłuszcze. Przeprowadzimy doświadczenia z białkiem jaja kurzego. Sprawdzimy, czy wszystkie produkty są tak odżywcze jak twierdzą reklamy – wyjaśnia Marcin Centkowski.

Sobotnie warsztaty odbywają się o godz. 12.00 i 15.00.

Nowoczesne lekcje w centrum nauki

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy nie zapomina o szkołach. Dla uczniów i nauczycieli jest dostępna oferta warsztatów i zajęć w specjalistycznych pracowniach.

Uczniowie szkół podstawowych będą mogli wziąć udział w warsztatach „Ile drzew możesz uratować?” (wtorki) oraz „Ruchome obrazy” (czwartki). Pierwsze z nich są aktywną formą edukacji ekologicznej, które uczą wykorzystania makulatury jako surowca wtórnego. „Ruchome obrazy” to warsztaty, które będą pierwszym spotkaniem dzieci z kinem. Pracownicy centrum opowiedzą o teoretycznych zagadnieniach związanych z animacją.

Dla uczniów z klas 4-6 szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowano warsztaty „Główka pracuje!” (środy). Celem tych zajęć będzie pobudzenie dzieci do poszukiwania nowych ścieżek myślowych oraz podchodzenia do problemów z zupełnie innej strony.

„Zapytaj chemika organika” (piątki) to zajęcia z zakresu chemii organicznej, adresowane do gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Podczas godzinnego spotkania zostaną poruszone zagadnienia związane z budową i właściwościami różnych związków, m.in. alkoholi, ketonów, kwasów, estrów i cukrów. Uczestnicy wykonają lustro srebrzane i sprawdzą czy w kremie do rąk znajduje się gliceryna.

W pracowni biologicznej centrum nauki uczestnikom zajęć laboratoryjnych proponuje praktyczne poznawanie biologii, procesów życiowych zachodzących w mikroorganizmach, roślinach i zwierzętach poprzez samodzielne wykonywanie doświadczeń. W pracowni fizycznej przygotowano cztery eksperymenty: badanie ciepła właściwego różnych cieczy, badanie obrazów optycznych otrzymanych za pomocą różnych soczewek, badanie oporu elektrycznego oporników i żarówki oraz badanie częstotliwości fal dźwiękowych wytwarzanych przez różne przedmioty.

Przedszkolaki mogą uczestniczyć w zajęciach „Razem ze Słonkiem – zima”. Zajęcia odbywają się w piątki o godz. 10.00. Po trwającym 45 min. warsztacie, dzieci przez ponad godzinę zwiedzają wystawy w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Obecnie w toruńskim centrum nauki można eksplorować dwie stałe wystawy – „Rzeka” i „O obrotach”, a także pięć ekspozycji czasowych. Dzieci do 12. roku życia mogą rozwijać swoją kreatywność w pracowni „przeBUDOWA”, a uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych uczestniczyć w laboratoryjnych zajęciach w pracowniach biologicznej i fizycznej oraz w warsztatach.

Szczegółowe informacje o ofercie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są dostępne na stronie internetowej: http://mlynwiedzy.org.pl.

HARMONOGRAM SOBOTNICH WARSZTATÓW:

  • 3.01. – Magia dźwięków – godz. 12.00 i 15.00
  • 10.01. – Kolorowy zawrót głowy – godz. 12.00 i 15.00
  • 17.01. – DNA na talerzu – godz. 12.00 i 15.00
  • 24.01. – Nauka łączy pokolenia – godz. 12.00 i 15.00
  • 31.01. – Wiem, co jem – godz. 12.00 i 15.00

HARMONOGRAM WARSZTATÓW DLA SZKÓŁ:

  • WTOREK – Ile drzew możesz uratować? – godz. 10.00-11.00 i godz. 12.00-13.00
  • ŚRODA – Główka pracuje – godz. 10.00-11.00 i godz. 12.00-13.00
  • CZWARTEK – Ruchome obrazy – godz. 10.00-11.00 i godz. 12.00-13.00
  • PIĄTEK – Zapytaj chemika organika – godz. 12.00-13.00

HARMONOGRAM ZAJĘĆ LABORATORYJNYCH W PRACOWNIACH:

  • WTOREK-CZWARTEK – godz. 10.00-12.00
  • PIĄTEK – godz. 11.00-13.00

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto