Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Czerniakowski w Warszawie uruchomił oddział chirurgii onkologicznej. Lekarze będą w nim operować m.in. raka piersi i skóry

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Szpital Czerniakowski otworzył nowy oddział. Specjaliści będą w nim leczyć nowotwory
Szpital Czerniakowski otworzył nowy oddział. Specjaliści będą w nim leczyć nowotwory Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
W Szpitalu Czerniakowskim na warszawskim Mokotowie został uruchomiony oddział chirurgii onkologicznej. W placówce będą wykonywane m.in. operacje nowotworów piersi, skóry i przewodu pokarmowego. Otwarcie nie bez powodu odbyło się w październiku. To właśnie w tym miesiącu, od kilkudziesięciu lat na całym świecie, odbywa się kampania polegająca na walce z rakiem piersi.

Szpital Czerniakowski w Warszawie uruchomił oddział chirurgii onkologicznej. Placówka znajdująca się przy ul. Stępińskiej nawiązała współpracę z Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowym Instytutem Badawczym, m.in. w ramach Brest Cancer Unit i Colorectal Cancer Unit.

Lekarze pracujący w obu obiektach będą zasiadać we wspólnych konsyliach onkologicznych, podczas których będzie ustalana najlepsza ścieżka terapeutyczna dla pacjentów.

Szpital Czerniakowski otworzył nowy oddział. Specjaliści będą w nim leczyć nowotwory

Szpital Czerniakowski w Warszawie uruchomił oddział chirurgi...

Otwarcie w różowym październiku

Władze Warszawy przypominają, że od kilkudziesięciu lat na całym świecie październik obchodzony jest jako miesiąc walki z rakiem piersi, a kolor różowy jest barwą tej kampanii. Nie przez przypadek, nowy warszawski oddział chirurgii onkologicznej otworzył się właśnie w tym miesiącu.

Oprócz punktu w Szpitalu Czerniakowskim, kompleksowym leczeniem nowotworów piersi zajmują się również dwa inne miejskie szpitale: Szpital Grochowski i Szpital św. Rodziny.

W walce z rakiem piersi najważniejsza jest profilaktyka, dlatego w 3 miejskich przychodniach można wykonywać refundowane przez NFZ badania mammograficzne. W Warszawie duży nacisk kładziemy również na edukację - w ramach miejskiego programu "Zdrowy uczeń”, w szkołach odbywają się spotkania ze specjalistami, którzy uczą jak zapobiegać nowotworom piersi i jak je wykrywać - podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Szpital Czerniakowski otwiera oddział chirurgii onkologicznej

W Szpitalu Czerniakowskim przy ul. Stępińskiej pracę rozpoczął prof. Zoran Stojčev, chirurg onkolog z ponad 30 letnim doświadczeniem klinicznym, który ma na swoim koncie kilka tysięcy operacji onkologicznych. Profesor Stojčev w 2021 roku został uhonorowany srebrnym medalem im. L. Rydygiera przyznawanym wybitnym chirurgom za szczególne zasługi na polu nauki, praktyki i sztuki związanych z chirurgią w Polsce i na świecie.

Skuteczne leczenie chorych jest uzależnione od wczesnego i trafnego rozpoznania nowotworu, jak również od szybkiego wdrożenia odpowiedniego leczenia w ramach kompleksowej opieki onkologicznej. Pomimo rozwoju nieinwazyjnych technik terapeutycznych, chirurgia nadal pozostaje jedną z ważniejszych metod leczenia znacznej większości nowotworów, często dając szansę na wyleczenie - mówi prof. nadzw. dr hab. med. Zoran Stojčev, kierownik pododdziału Chirurgii Onkologicznej i Ordynator Kliniki Chirurgii Onkologicznej Uczelni Łazarskiego w Szpitalu Czerniakowskim.

Profesor Stojčev specjalizuje się m.in. w operacjach nowotworów piersi, w mastektomią z jednoczasową rekonstrukcją piersi oraz mastektomią profilaktyczną.

W nowym oddziale Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Czerniakowskim przy ul. Stępińskiej mogą być przeprowadzane m.in.:

  • Operacje nowotworów piersi wraz z onkoplastyką
  • Resekcje tarczycy
  • Operacje nowotworów przewodu pokarmowego (przełyku, żołądka, trzustki, wątroby, jelita grubego), które mogą być wykonane metodą klasyczną lub laparoskopową
  • Operacje nowotworów skóry

Na oddziale znajdzie się 12 łóżek.

Pacjent z chorobą nowotworową powinien być leczony w ośrodkach z możliwością kompleksowej opieki onkologicznej. Taką opiekę naszym chorym zapewni współpraca z Narodowym Instytutem Onkologii PIB. Dzięki temu pacjent onkologiczny zoperowany w naszej placówce, zależnie od wskazań medycznych, może otrzymać chemio- lub/i radioterapię w Instytucie Onkologii - mówi Paweł Obermeyer, prezes zarządu Szpitala Czerniakowskiego.

Władze Warszawy podkreślają w najnowszym komunikacie, że nowotwór piersi to najczęstszy nowotwór, który dotyka Polki - zmaga się z nim niemal co 4. pacjentka onkologiczna. Rak piersi znajduje się na drugim miejscu, pod względem umieralności kobiet na nowotwory (ok. 15 proc. wszystkich zgonów).

Stołeczni radni podczas ostatniej sesji, która odbyła się 5 października, przyjęli stanowisko, aby Warszawa wspierała wszelkie inicjatywy na rzecz profilaktyki i leczenia nowotworów piersi.

Przypomnijmy, że 15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto