Jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc Starego Miasta w Warszawie kryje historię, o której wielu mieszkańców stolicy nie ma pojęcia. Mowa o wniesieniu na skarpie wiślanej między wylotami ulic Celnej i Dawnej a ulicą Bugaj. Przy wylocie ulicy Celnej zlokalizowany jest dzisiaj taras widokowy, z którego mieszkańcy miasta, jak i turyści odwiedzający Warszawę, mogą obserwować Wisłę oraz praski brzeg.
Niewiele osób wie, że wzniesienie to nosi nazwę Góra Gnojna lub inaczej Góra Gnojowa.
Góra Gnojna w centrum Warszawy
Okazuje się, że charakterystyczne wzniesienie, czyli Góra Gnojna powstała w wyniku działalności człowieka. W dawnych czasach funkcjonowało tam wysypisko śmieci. Nieczystości, które były wyrzucane w kierunku Wisły, uformowały cypel. Ten natomiast z czasem upodobnił się do wzniesienia.
Wysypisko śmieci, wylęgarnia szczurów i oryginalne praktyki lecznicze syfilisu
Wysypisko śmieci w tym miejscu funkcjonowało w sumie do 1844 roku. Choć wielokrotnie podejmowano próby zlikwidowania wysypiska, starania te kończyły się niepowodzeniem. Bowiem dla okolicznych mieszkańców pozbywanie się śmieci w tym miejscu było wyjątkowo wygodne. I tak Góra Gnojna stała się nieodłącznym elementem krajobrazu Warszawy. Zaczęto nawet utrwalać ją na panoramach miasta.
Ciekawostką jest to, że na wysypisku zakopywani byli po szyję ludzie chorzy na syfilis. W dawnych czasach wierzono, że taka praktyka ma właściwości zdrowotne.
Tajemnice Góry Gnojnej w Warszawie. Kiedyś średniowieczne wy...
Jednak wzniesienie z czasem stało się źródłem okropnych wyziewów i wylęgarnią szczurów. Pojawiło się też zagrożenie zatruciem pobliskich wód.
Za panowania Stanisława Augusta podjęto starania, by zakończyć wyrzucanie nieczystości do rzeki. Z czasem pozbyto się wysypiska i stworzono na tym terenie charakterystyczny dla Starego Miasta zakątek. Uformowany stok obłożony został ziemią.
W 1923 na Górze Gnojnej wybudowano zespół domów mieszkalnych i magazynowych Pocztowej Kasy Oszczędności zaprojektowany przez Mariana Lalewicza.
W roku 2007 wzniesienie na Starym Mieście zostało ponownie zabezpieczone przed dalszym odkształcaniem pod wpływem czynników atmosferycznych. Górę przykryto specjalną matą antyerozyjną, obsypano glebą i obsiano trawą.
Obecnie znajduje się tam taras widokowy, zaś w południowej części wzniesienia znajdziemy posąg Siłacza, który został wykonany w 1908 przez Stanisława Czarnowskiego.

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?