Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak się buduje S17: Zobacz jak będzie wyglądać etap przez powiat puławski

redakcja
redakcja
Fot. Bartłomiej Żurawski
Fot. Bartłomiej Żurawski redakcja
W czwartek podpisano umowę na budowę kolejnego, trzeciego już odcinka drogi ekspresowej S17 Kurów–Lublin–Piaski.

Prace budowlane prowadzone są już na dwóch odcinkach o łącznej długości ponad 36 km. – W ciągu miesiąca wykonawca wejdzie na trzeci odcinek o długości 7,7 km, a na dwóch ostatnich prace ruszą w październiku i listopadzie – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Przypomnijmy, że cały odcinek S17 do węzła Sielce do Piask ma 67,8 kilometra. Wartość inwestycji jest szacowana na 3,5 miliarda złotych, łącznie z wykupami nieruchomości, projektami i kosztami budowy drogi. Do tej pory kontrakty na 3 zadania opiewają na łączną kwotę 1 miliard 438 milionów złotych. Średni koszt budowy kilometra tej drogi to 32,8 miliona złotych.
Wykonawcą odcinka pomiędzy węzłami Bogucin i Dąbrowica (w czwartek podpisana umowa – przyp. red.), jest polsko-hiszpańskie konsorcjum Budimex i Ferrovial Agroman. – To samo, które prowadzi już prace na zadaniu nr 5 od węzła Witosa do początku obwodnicy Piask. Budowę 7,7 km odcinka drogi ekspresowej S17, wraz z łącznikiem do granic miasta w kierunku przedłużenia al. Solidarności o długości 2 km konsorcjum wyceniło na nieco ponad 415 mln zł – dodaje K. Nalewajko
– Budowa S17 jest symbolicznym końcem określania Lubelszczyzny jako Polski B. To dla nas ogromny skok cywilizacyjny – mówił Krzysztof Hetman, marszałek województwa lubelskiego. Wszyscy politycy, bez względu na opcję, podkreślali determinację i zaangażowanie w walkę o S17. – Gdyby nie zaangażowanie wszystkich mieszkańców w walkę o S17, być może nie stalibyśmy na rozpoczęciu budowy kolejnego odcinka tej drogi – dodała Genowefa Tokarska, wojewoda lubelski.
Tysiące petycji
Cała Lubelszczyzna protestowała po rządowej zapowiedzi z początku roku, że S17 może być budowana dopiero około 2013 roku. Mieszkańcy słali do premiera tysiące petycji, by nie odkładał inwestycji, na warszawskich ulicach stanęły nasze billboardy, a związkowcy i przedsiębiorcy zorganizowali pikietę w stolicy.
Czytelnicy Dziennika Wschodniego wysłali tysiące kartek pocztowych do Donalda Tuska w obronie ekspresówki, a blisko 5 tysięcy osób poparło na Facebooku naszą akcję Ratujmy obwodnicę Lublina.
Na 14 lipca br. wyznaczono termin otwarcia ofert na budowę zadania nr 3, pomiędzy węzłami Dąbrowica i Lubartów, a w ostatniej dekadzie czerwca wyślemy zaproszenia do wykonawców zakwalifikowanych w pierwszym etapie przetargu na budowę zadnia nr 4 pomiędzy węzłami Lubartów i Witosa. Do końca 2013 roku, o ile nie bezie opóźnień, pojedziemy nową drogą od węzła Sielce do Piask. Pozostała część trasy warszawskiej, od Zakrętu do węzła Sielce powstanie po 2013 roku.
Tak będzie budowana S17 na terenie powiatu puławskiego
S17 Kurów (węzeł Sielce, skrzyżowanie z S12) – węzeł Bogucin
* Wartość projektu – 624 mln zł* Długość – 23 km (łącznie 34,4 km z infrastrukturą – drogi dojazdowe, poprzeczne, węzły, skrzyżowania),* Realizacja: 3 III 2011 – 2 III 2013* Wykonawca – Mota-Engil nCentral Europe
* Przebieg drogi: trasa prowadzona jest po nowym przebiegu w stosunku do istniejącej drogi krajowej nr 12/17, po jej północno-wschodniej stronie. Początek trasy dowiązany jest do istniejącej DK17 w miejscowości Sielce (docelowo połączenie z S12), a koniec za przecięciem z istniejącą drogą krajową nr 12/17 w m. Bogucin (gm. Garbów).
Podstawowe parametry techniczne: klasa drogi S 2/2 (docelowo S 2/3), szerokość pasa ruchu – 3,5 m, szerokość pasa awaryjnego – 2,5 m, podstawowa szerokość pasa dzielącego z opaskami – 12 m.
Obiekty inżynierskie: Wybudowanych zostanie 20 obiektów inżynierskich, w tym siedem mostów, trzynaście wiaduktów drogowych, 29 przejść dla zwierząt oraz płazów (samodzielne i zespolone z obiektami inżynierskimi lub przepustami) oraz przepusty.
Węzły: Sielce – na przecięciu z projektowaną drogą ekspresową S12 (odc. Puławy – węzeł Sielce) i istniejącą DK17; Kurów – na przecięciu z drogą powiatową nr 1514L; Przybysławice – na przecięciu z planowanym przedłużeniem drogi wojewódzkiej nr 826; Bogucin – na przecięciu z istniejącą DK12/17.
Miejsca Obsługi Podróżnych: Markuszów Północ (pierwszy etap budowy MOP III, obejmujący zakres w standardzie MOP I, docelowo stacja paliw, stanowiska obsługi pojazdów, urządzenia gastronomiczno-handlowe oraz obiekty noclegowe) przy jezdni w kierunku Warszawy.
Markuszów Południe (pierwszy etap budowy MOP II, obejmujący zakres w standardzie MOP I – stanowiska postojowe dla samochodów osobowych i ciężarowych, ławki i stoły, urządzenia sanitarne; MOP II dodatkowo stacja paliw, stanowiska obsługi pojazdów i urządzenia gastronomiczno-handlowe) przy jezdni w kierunku Lublina.
Ochrona środowiska: budowa ekranów akustycznych (łączna długość ok. 10,2 km), przejść dla zwierząt dużych (3 szt.), średnich (4 szt.), małych (15 szt.) i płazów (7 szt.) oraz szczelnego systemu odwodnienia (o łącznej długości 16,48 km, wraz z dwunastoma zbiornikami retencyjnymi i siedmioma infiltracyjnymi) ze względu na lokalizację inwestycji na obszarze zbiornika wód podziemnych. Nasadzenia drzew i krzewów.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto