Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Z biegiem Wisły

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
REKLAMA: Tczew to czwarte co do wielkości miasto w województwie pomorskim, opierające swoją atrakcyjność turystyczną na bogatej ponad 800-letniej historii, której świadectwem są liczne zabytki, nadwiślańskiemu położeniu i rozwoju infrastruktury rowerowej.

Dzięki nadwiślańskim inwestycjom Tczew staje się jednym z ważniejszych centrów rekreacyjno-turystycznych na Kociewiu. Strategicznym celem samorządu jest powrót Tczewa nad Wisłę, czego efektem jest zagospodarowany bulwar nad Wisłą, Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły, oddana do użytku w 2008 r. przystań żeglarsko-pasażerska, realizowany projekt rewitalizacji Starego Miasta. W tym roku Tczew świętuje 750-lecie uzyskania praw miejskich. Co roku na mieszkańców i turystów czeka bogata oferta kulturalna i rekreacyjna.

Zwiedzając miasto nie sposób oprzeć się urokowi Mostu Tczewskiego – ponad 150-letniej budowli, którą Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Budownictwa postawiło w jednym szeregu z paryską Wieżą Eiffla.

Charakterystycznym elementem panoramy miasta jest górująca nad starówką wieża kościoła farnego, najstarszego z tczewskich zabytków, pochodzącego z XIII w. Wśród wartych obejrzenia obiektów jest unikatowy pięcioramienny wiatrak typu holenderskiego z XIX w., Wieża Ciśnień (obecnie siedziba Bractwa Kurkowego), Muzeum Wisły – jedno z nielicznych na świecie placówek poświęconych rzece.

Miejscem, do którego chętnie zaglądają turyści jest Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły, z racji swej aktywności nazywane często Fabryką Sztuk. To laureat konkursu na 7 Cudów Funduszy Unijnych 2008 r., placówka z nowatorską ofertą działań promujących dziedzictwo regionu Kociewia. Centrum proponuje m.in. wystawy, lekcje regionalizmu i historii, spacery po mieście pod opieką przewodnika, warsztaty artystyczne.

Układ lokacyjny Starego Miasta niewiele zmienił się od czasów średniowiecza. Wąskie uliczki: Garncarska, Kościelna, Podmurna, Rybacka i Zamkowa zachowały nie tylko swoje nazwy lecz i urok minionych stuleci. W jednej z kamienic na dzisiejszym placu Hallera mieszkał Jan Reinhold Forster (1729-1798), znany geograf i przyrodnik, uczestnik drugiej wyprawy kpt. J. Cooka dookoła świata.

Zwolennikom czynnego wypoczynku można polecić obiekty Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji. A tam do wyboru m.in.: pływalnia kryta oraz kompleks basenów odkrytych, skate-park dla rolkowców, plac zabaw dla najmłodszych, boiska, korty tenisowe. Na amatorów żeglarstwa i turystyki wodnej czeka przystań żeglarsko – pasażerska, spotkania szantowe oraz sezonowe rejsy po Wiśle.

Tczew buduje swój wizerunek miasta przyjaznego rowerzystom, powstają nowe dla cyklistów, parkingi. Długofalowym efektem kolejnych rowerowych projektów (PRESTO, ELBA), w których uczestniczy Tczew w gronie m.in. takich miast jak Grenoble, Zagrzeb, Wenecja, Brema, jest przekonanie mieszkańców, że komunikacja rowerowa jest nie tylko ekologiczna, korzystna dla zdrowia, ale i szybsza – szczególnie w „zakorkowanych” miastach. W ramach projektu, mieszkańcy Tczewa mogą korzystać z tzw. rowerów hybrydowych, gdzie siła mięśni wspomagana jest energią elektryczną.

Zainteresowanych szerszymi informacjami na temat Tczewa zapraszamy na miejską stronę internetową: www.tczew.pl

Przystań żeglarsko-pasażerska


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto