Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tori Amos zagrała koncert w Sali Kongresowej [ZDJĘCIA]

Karolina Kowalska
Amerykańska wokalistka i pianistka Tori Amos wystąpiła dziś wieczorem w warszawskiej Sali Kongresowej. Piosenkarka zagrała w Polsce, promując swój nowy album pt. "Unrepentant Geraldines".

Tori Amos wystąpi w Sali Kongresowej

Na "Unrepentant Geraldines" składa się czternaście nowych kompozycji autorstwa pianistki i wokalistki. To pierwsza płyta z nowymi utworami od wydanej w 2011 r., "Night of Hunters". Swoją melodyjnością i intymnym, osobistym charakterem tekstów, nowy album nawiązuje stylistycznie do pierwszych nagrań piosenkarki, z początku lat 90. To piętnasta płyta w dyskografii Amos.

Urodzona w 1963 roku wokalistka pierwsze utwory na fortepian skomponowała w wieku 5 lat. Otrzymała stypendium Peabody Conservatory of Music, z którego została ostatecznie wyrzucona, gdy skończyła 11 lat, ze względu na jej fascynację muzyką rockową - w szczególności grupą Led Zeppelin - nie akceptowaną przez szkołę. Amos potrafiła grać na pianinie "ze słuchu", trudność sprawiała jej natomiast nauka czytania nut.

W wieku 21 lat przeprowadziła się do Los Angeles, gdzie założyła zespół Y Kant Tori Read. W 1988 roku formacja wydała debiutancki krążek. Wobec komercyjnego fiaska płyty, grupa rozpadła się a Amos rozpoczęła pracę na własną rękę. W 1990 wokalistka zmieniła swój styl, łagodząc go i inspirując się twórczością Kate Bush i Joni Mitchell.

Jej debiutancki album, "Little Earthquakes" (1992), zawierał delikatne ballady jak "Silent All These Years" i "Winter". Na swoim albumie Amos podejmowała problemy religii, seksu i tożsamości. Płyta okazała się przełomowa dla jej dalszej kariery. Kolejny album, "Under The Pink" (1994) zawierał przeboje "Cornflake Girl" i "Baker Baker" i spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem krytyki i publiczności.

Kolejny "Boys for Pele" (1996) nie zdobył uwagi szerokiej publiczności ze względu na swoją formę, łączącą tradycję gospel, rocka a nawet muzyki awangardowej. W 2001 roku Amos przygotowała płytę "Strange Little Girls", zawierającą utwory Toma Waitsa, Lou Reeda, Neila Younga, The Beatles a także trash-metalowej grupy Slayer.

Na płycie "Secret Walk" (2002), wokalistka podjęła tematy historii Ameryki, pornografii i masochizmu. Na swoich kolejnych krążkach Amos dalej wypowiadała się w kwestiach tożsamości, seksualności, feminizmu, polityki i religijności. Stała się jedną z najbardziej wpływowych amerykańskich wokalistek mając na koncie 12 milionów sprzedanych płyt.

Zobacz także: The National zagra w Parku Sowińskiego

Tegoroczny koncert piosenkarki w Sali Kongresowej jest jej dziewiątym występem przed polską publicznością. Po raz ostatni Amos zagrała w Polsce w październiku 2012 r., również w warszawskiej Sali Kongresowej. Artystka wystąpiła wówczas z Polską Orkiestrą Radiową, podczas trasy promującej jej ostatni album "Gold Dust" (2012), zbiór ulubionych utworów wokalistki, w aranżacjach na orkiestrę symfoniczną.

Podczas warszawskiego koncertu Amos supportował artystkę duet Trevor Moss and Hannah Lou.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto