Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trasa tramwajowa Dworzec Wileński - Żerań Wschodni. Pojedziemy szybciej

Aleksandra Podgórska
Trasa tramwajowa Dworzec Wileński - Żerań Wschodni zostanie zmodernizowana
Trasa tramwajowa Dworzec Wileński - Żerań Wschodni zostanie zmodernizowana Ewelina Wójcik
Trasa tramwajowa z Dworca Wileńskiego na Żerań Wschodni zostanie zmodernizowana. Po zakończeniu remontu ten odcinek trasy będzie taki sam, jak inne, nowoczesne warszawskie torowiska.

Trasa tramwajowa Dworzec Wileński - Żerań Wschodni zostanie zmodernizowana


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


Pasażerom najbardziej we znaki da się przebudowa 34 platform przystankowych. Zostaną wydłużone i dostosowane tak, aby mogły z nich korzystać tramwaje niskopodłogowe. Pojawią się rampy wjazdowe i płytki z wypustkami ostrzegającymi przed zbliżaniem się do krawędzi.

Najbardziej zmienią się przystanki Bródnowska na ul. 11 listopada. Po modernizacji pasażerowie nie będą wsiadać do tramwaju z poziomu jezdni. tym miejscu, na długości kilkuset metrów tory tramwajowe poprowadzone zostaną po łuku - tramwaj jadący w kierunku ul. Targowej „przybliży się” do chodnika na którym będzie nowy przystanek; w przeciwnym kierunku (do Ronda Żaba) platforma przystankowa powstanie w miejscu dotychczasowego toru, co oznacza duże ułatwienie dla podróżujących.

Poza wymienionymi wyżej zmianami, tramwajarze zmodernizują przejazdy drogowe przez tory, wymienią kilka kilometrów szyn, a także wyremontują trakcję i układ zasilania.

Niestety, modernizacja torowiska wiąże się oczywiście z wyłączeniem ruchu tramwajowego i płynącymi z tego utrudnieniami. Kierowcy powinni spodziewać się zwężenia ulic, a także zamykania i przebudowy przejazdów. Prace remontowe rozpoczną się w niedzielę 30 sierpnia i zakończą 15 listopada. Modernizacja pochłonie 65 mln zł, Tramwaje Warszawskie dostaną 31 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach projektu „Obsługa północnych obszarów Warszawy komunikacją tramwajową w związku z rozbudową sieci metra oraz zakupem taboru”.

Roboty zostaną podzielone na trzy etapy. Pierwszy potrwa od 30 sierpnia do 20 września. W niedzielę 30 sierpnia tramwaje nie będą jeździły od Dworca Wileńskiego do pętli Żerań Wschodni oraz do pętli Czynszowa (czyli ulicami 11 Listopada, św. J. Odrowąża, Matki Teresy z Kalkuty, Rembielińską, Annopol oraz Stalową) oraz od Ronda S. Starzyńskiego do Ronda Żaba (czyli ul. S. Starzyńskiego). Na Bródnie, na ul. Matki Teresy z Kalkuty, po wschodniej stronie przystanków zamontowany zostanie rozjazd do zawracania tramwajów i od 31 sierpnia tramwaje dwukierunkowe będą tu dojeżdżały od Ronda S. Starzyńskiego.

Kolejny etap to 21 września - 23 października. Ruch na podanych trasach zostanie całkowicie wyłączony. Swoje kursy zakończy również tramwaj dwukierunkowy. Od 10 października tramwaje zaczną dojeżdżać do pętli Czynszowa, a od 24 października zostanie przywrócony normalny ruch tramwajowy.

Ostatni etap potrwa od 2-3 listopada do 15 listopada. Zostanie wtedy zrealizowany remont pętli Annopol, a tramwaje zaczną normalnie dojeżdżać do pętli Żerań Wschodni.

Zmiany w komunikacji miejskiej
Pierwszy etap to zawieszenie kursowania linii 3, 4, 23, 25 i 41. Pasażerowie będą mogli korzystać z trzech autobusowych linii zastępczych oraz tramwaju dwukierunkowego, na torach pojawią się też dwie uzupełniające linie tramwajowe. Od 30 sierpnia nie będą kursowały linie 3, 4, 23, 25 i 41. Pierwszy etap zmian obowiązywać będzie do 20 września. Podczas prowadzonych prac linia tramwajowa 1 obsługiwana będzie - tak jak podczas remontu na ulicy Grójeckiej linia 79 - tramwajami dwukierunkowymi. 30 sierpnia w związku z montażem rozjazdu, linia 1 kursować będzie na trasie skróconej do pętli Ratuszowa Zoo.
Od 31 sierpnia linia 1 kursować będzie na trasie: Budowlana - Odrowąża – Starzyńskiego – most Gdański – Okopowa – Towarowa – Grójecka – Banacha.

W godzinach szczytu tramwaje linii 11 będą kursować z częstotliwością co cztery minuty, pomiędzy godzinami szczytu co sześć minut, a w weekendy co 7-8 minut. Tramwaje Warszawskie zadbają o to, aby uruchomione zostały też dwie uzupełniające linie. inie 23 i 25 zostaną zastąpione linią 73, a linie 3 i 4 – linią 74. Tramwaje kursować będą w godzinach szczytu co osiem minut, pomiędzy nimi co 12, a w weekendy co 15 minut. Linie 73 i 74 pojadą trasami:
*73 Banacha - Grójecka – Al. Jerozolimskie – al. Zieleniecka – Targowa – al. Solidarności – Wolska – Młynarska – Obozowa – Powstańców Śląskich – Nowe Bemowo
*74 Gocławek – Grochowska – Targowa - al. Solidarności – Marszałkowska – Puławska – Wyścigi

Pasażerowie mogą skorzystać też z trzech autobusowych linii zastępczych: Z-3, Z-4 i Z-5. Linia Z-4 będzie kursowała tylko w godzinach szczytu, czyli od godziny 6.00 do 10.00 i od godziny 14.30 do 20.00. Autobusy pojadą trasami:
*Z-3 Żerań Wschodni – Annopol – Rembielińska – Matki Teresy z Kalkuty – Odrowąża – Starzyńskiego – Jagiellońska – Dworzec Wileński
*Z-4 Suwalska – Łabiszyńska – Łojewska – Chodecka – Kondratowicza – Rembielińska – Matki Teresy z Kalkuty – Św. Wincentego – Trocka – Radzymińska - Dworzec Wileński
*Z-5 Żerań Wschodni – Annopol – Rembielińska – Matki Teresy z Kalkuty
Autobusy podjeżdżać będą na przystanki co cztery minuty w godzinach szczytu oraz co pięć minut pomiędzy godzinami szczytu i w weekendy.

Zmiany w ruchu drogowym
Kierowcy poruszający się ul. 11 Listopada pomiędzy Targową a Inżynierską będą musieli pojechać innymi drogami. Plac budowy znajdzie się bowiem na skrzyżowaniu z ul. Inżynierską i z tego powodu nie będzie można przeciąć ul. 11 Listopada jadąc w ciągu ul. Inżynierskiej. Objazd zostanie wyznaczony ulicami Targową, Ratuszową i 11 Listopada, a na tej ostatniej zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy. Zmiany potrwają do 18 września.

Do 13 września wyłączony z ruchu zostanie także przejazd przez tory tramwajowe i ul. Rembielińską pomiędzy ulicą Bartniczą a Wyszogrodzką. Ulica Bartnicza stanie się ślepa, a ul. Wyszogrodzką będzie można dojechać do skrzyżowania i rozjechać się w ul. Rembielińską Objazd dla zamkniętego odcinka ul. Bartniczej zostanie poprowadzony ul. Poborzańską.

Poza tym do 13 września zamknięta dla ruchu będzie południowa jezdnia ul. Bazyliańskiej na skrzyżowaniu z ul. Rembielińską. W tym miejscu remontowany będzie przejazd przez torowisko, a ruch w obydwu kierunkach zostanie skierowany na północną jezdnię.

Czytaj też: Remont Wołoskiej. Tramwaje wracają, samochody dopiero jesienią

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto