Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa IV Festiwal Stołów Wigilijnych [zdjęcia]

Redakcja
Jak wyglądają stoły wigilijne w różnych regionach naszego kraju? Można się tego dowiedzieć, przychodząc w ten weekend do Centrum Kultury Koneser.

- Przede wszystkim stół musi być tradycyjny, chociaż niektórzy odchodzą od tego zwyczaju i jedzą różne nietypowe rzeczy, tak jakby brali przykład z bohaterów filmu „Miś”, którzy w wigilię jedli golonkę – żartował Krzysztof Sutkowski, szef Domu Polonii w Pułtusku.

Ma być tradycyjnie, staropolsko i do syta

– Na prezentowanym przeze mnie stole leży zupa grzybowa z łazankami i barszcz czerwony z uszkami, bo przeważnie któraś z tych potraw gości w polskich domach. Niekiedy pojawia się też zupa migdałowa. Poza tym obowiązkowo rybki: śledziki po wileńsku albo siekane, karpie w jarzynach oraz oczywiście pierogi z kapustą i grzybami, a do popicia kompot z suszonych owoców – wylicza Sutkowski.

Jadwiga Meller z Sierpca opowiada, że w jej regionie na wigilijnym stole leży m.in. groch z kapustą, śledź w śmietanie, racuchy i… kluski rwaki. – Kto będzie miał największego rwaka, ten będzie miał urodzaj w kolejnym roku – wyjaśnia. Z dumą pokazuje też pieczywo. – To słynny, pyszny chleb z piekarni „Pohulanka” w Sierpcu.

Stoły regionalne

W Centrum Kultury Koneser można też zobaczyć dwa stoły z Podlasia. – Pierwszy reprezentuje Podlasie Wschodnie. Jest to typowy stół białoruski – mówi Anna Muszyńska. – Bardzo ważne jest zadbanie o to, żeby zdobiło go dużo siana. Na centralnym miejscu leży kutia. Oprócz niej mamy barszcz czerwony, gotowany bób, ziemniaki, groch, kisiel żurawinowy – wymienia. Dodaje, że to tradycyjny, bardzo ubogi stół. – Nie ma na nim talerzy dla każdej osoby. Wszyscy jedzą z jednego, używając swojej drewnianej łychy do podjadania.

Drugi stół pochodzi z zachodniej części Podlasia. – Bardzo obfity, z dużą ilością potraw: kutią, smażoną rybą, śledziem z cebulą, kapustą z grochem, plackami smażonymi, barszczem czerwonym, kisielem z owsa, pierogami z kapustą i grzybami oraz kompotem z suszonych jabłek – wylicza Anna Muszyńska.

Tuż obok znajduje się stół charakterystyczny dla przedstawicieli prawosławia w Europie, z ciastem dyniowym, gołąbkami w liściach winogronowych i typowymi potrawami, takimi jak barszcz czy kutia.

Festiwal Stołów Wigilijnych przyciągnął wielu warszawiaków. – Szkoda, że te wszystkie potrawy są sztuczne – żałuje pan Robert. – Ale i tak narobiły mi apetytu – śmieje się.

Imprezę uatrakcyjniają występy chóru parafii prawosławnej św. Marii Magdaleny, Koncert Kapeli Praskiej oraz Koncert Marii Pomianowskiej i Zespołu Polskiego.

Rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy stół wigilijny odbędzie się w niedzielę.

Wstęp wolny.


Zobacz również:
Andrzejki w Warszawie: wróżby, imprezy, trendy
Zabierz studenta na święta
Nie tylko Starówka stroi się na Święta [zdjęcia]

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto