Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa nabór na ławników sądowych. Kto może nim być? Ile się zarabia?

STUL
Trwa nabór na ławników sądowych. Kto może nim być? Ile się zarabia?
Trwa nabór na ławników sądowych. Kto może nim być? Ile się zarabia? Fot. Karolina Misztal
Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła nabór uzupełniający na ławników na kadencję 2016-2019 do Sądów Powszechnych dla m.st. Warszawy. Sprawdziliśmy, jakie wymagania trzeba spełnić i ile można zarobić w takim zawodzie.

W sumie w Warszawie potrzeba jeszcze 185 ławników sądowych. Najwięcej ofert pracy jest w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga. Tam brakuje 74 ławników. Potrzebni do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy na Pradze, Żoliborzu i w Śródmieściu.

Na czym polega zawód ławnika sądowego? Ile się zarabia?
Ławnik sądowy to funkcja zarezerwowana głównie dla społeczników. Ma raczej charakter prestiżowy, niż zarobkowy. Ławnik bowiem pracuje maksymalnie 12 dni w roku, z czego za dzień pracy otrzymuje około 60 zł. Jednak, aby zostać taką osobą, należy spełniać szereg wymagań. Ławnicy w Polsce mają bardzo poważne zadanie i są na równi traktowani z sędziami. Są też niezawiśli, mają prawo do przegłosowania przewodniczącego składu sędziowskiego, sędziego zawodowego prowadzącego proces i mogą też wydać wyrok według swojego uznania.

Ławnik sądowy - jak można nim zostać?
Ławnikiem może zostać osoba posiadająca obywatelstwo polskie i korzystająca z pełni praw cywilnych i obywatelskich o nieskazitelnym charakterze, która ukończyła 30 lat i jest zatrudniona, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania od co najmniej od roku. Kandydat na ławnika nie może mieć więcej niż 70 lat i musi być zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika. Przyszły ławnik musi mieć co najmniej średnie lub średnie branżowe wykształcenie.
Ze względu na charakterystykę pracy poszukiwani ławnicy muszą wykazać się szczególną znajomością spraw pracowniczych (w przypadku kandydatów, którzy orzekać będą w sprawach z zakresu prawa pracy).

Ławnikami nie mogą być: osoby zatrudnione w sądach powszechnych i innych sądach oraz w prokuraturze, osoby wchodzące w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego, funkcjonariusze Policji oraz inne osoby zajmujące stanowiska związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń, adwokaci i aplikanci adwokaccy, radcy prawni i aplikanci radcowscy, duchowni, żołnierze w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusze Służby Więziennej, radni gminy, powiatu i województwa oraz radni dzielnic m.st. Warszawy.

Jak się zgłosić?
Nie można się samemu zgłosić na takie stanowisko. Kandydatów na ławników mogą polecić prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa, z wyłączeniem partii politycznych lub co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie gminy dokonującej wyboru.

Zgłoszenie kandydata na ławnika składa się do rady gminy, na obszarze której kandydat jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku. Do takiej aplikacji należy dołączyć komplet wymaganych dokumentów. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w oficjalnym ogłoszeniu Urzędu Miasta, które znajdziecie tutaj: Nabór kandydatów na ławników sądów powszechnych.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto