Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Twarze kontrkultury. Wygraj książki "Lata sześćdziesiąte" i "Wspomnienia bitniczki"

Redakcja
Seria "Twarze kontrkultury"
Seria "Twarze kontrkultury" materiały promocyjne
"Twarze kontrkultury" to nowa autorska seria wydawnictwa Officyna. W jej ramach ukazały się do tej pory dwie książki: "Lata sześćdziesiąte" i "Wspomnienia bitniczki". Obie ukazują fascynujący obraz początków rewolucji kulturowej lat 60.

Twarze kontrkultury: "Lata sześćdziesiąte"

„Lata sześćdziesiąte” Jenny Diski to książka nietypowa z kilku względów. Po pierwsze – w przeciwieństwie do większości wspomnień opisuje ówczesną rzeczywistość z punktu widzenia mieszkańców Wielkiej Brytanii, nie zaś Stanów Zjednoczonych, które autorka wspomina tylko w kontekście jednego z pobocznych bohaterów – Amerykanina, który uciekł z kraju przed poborem do wojny w Wietnamie.

Konkurs: Wygraj książkę "Lata sześćdziesiąte" Jenny Diski [KONKURS]

Po drugie – jest to próba zmierzenia się mitem tamtych czasów, pokazania rzeczywistości lat sześćdziesiątych bez złudzeń, z perspektywy czasu. Między dziesiątkami barwnych anegdot Diski próbuje ocenić, które z idei lat sześćdziesiątych przetrwały próbę czasu i czy jej pokolenie rzeczywiście zmieniło świat, tak jak marzyli jego przedstawiciele. Daleko jej jednak do wyciągania pochopnych wniosków, a samą opowieść Diski snuje z dużą dozą humoru: „Tak naprawdę jedyną rzeczą absolutnie pewną jest to, że w naszych czasach była lepsza muzyka”.

Twarze kontrkultury: "Wspomnienia bitniczki"

Po trzecie wreszcie, „Lata sześdziesiąte” przedstawiają ducha minionych czasów okiem kobiety. Jest to zresztą czynnik, który łączy obie książki i stanowi o ich wartości – zarówno „Lata sześćdziesiąte” Diski, jak i „Wspomnienia bitniczki” di Primy zaskakują odwróconą perspektywą. Przeważająca większość książek opisujących lata 50. i 60. została napisana przez mężczyzn i z męskiego punktu widzenia, za wyjątkiem może niewydanej w Polsce „Off the Road” autorstwa Carolyn Cassady, żony Neala Cassady’ego – jednego z głównych bohaterów „W drodze” Jacka Kerouaca.

Konkurs: Wygraj książkę "Wspomnienia bitniczki" Dianne di Primy [KONKURS]

„Wspomnienia bitniczki” to też książka dużo odważniejsza. Dianne di Prima nie stroni od śmiałych opisów i szczegółowo relacjonuje to, o czym Diski tylko wspomina – a czego czytelnik może spodziewać się wewnątrz, najlepiej zapowiada sama okładka. Jednak „Wspomnienia bitniczki” nie są tylko relacją barwnych romansów autorki. W książce pojawiają się więc i Jack Kerouac, i Allen Ginsberg, a całość tworzy fascynujący obraz początków rewolucji kulturowej lat 60.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto