MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Twórca kultowych komiksów w Pałacu Kultury i Nauki. Otwarcie wystawy z ilustracjami Grzegorza Rosińskiego

Jędrzej Cichocki
Jędrzej Cichocki
Materiały prasowe
Przygody Thorgala, bohatera żyjącego w kresce Grzegorza Rosińskiego, do dzisiaj są śledzone, raz za razem przez miłośników serii o walecznym wikingu, ale też przez kolejne pokolenia fanów. Teraz w Pałacu Kultury i Nauki będzie można oglądać Retrospektywną wystawę „Grzegorz Rosiński w ilustracjach”. To wszystko od soboty 25 czerwca.

Muzeum Karykatury w Pałacu Kultury i Nauki

Najnowsza wystawa przygotowana przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego prezentuje dorobek jednego z największych artystów komiksu europejskiego. Grzegorz Rosiński, uczeń Jana Marcina Szancera rysował m.in. komiks o kapitanie Żbiku, ale na całym świecie znany jest przede wszystkim jako twórca Thorgala. Warszawską wystawę tworzy ponad 400 obiektów, które w przekrojowy sposób opowiadają o życiu i twórczości wyjątkowego artysty.

Historia Grzegorza Rosińskiego

Grzegorz Rosiński urodził się w 3 sierpnia 1941 r. w Stalowej Woli. W 1961 r. rozpoczął studia na wydziale grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom zrobił w pracowni ilustracji Jana Marcina Szancera. Cały czas ilustrował książki, okładki płyt czy kartki pocztowe. W 1968 r. opublikował swój pierwszy komiks – Diadem Tamary – w serii o kapitanie Żbiku. W 1977 r. debiutował z cyklem komiksowym „Thorgal”. Była to francuskojęzyczna seria komiksowa stworzona wspólnie przez belgijskiego scenarzystę Jeana Van Hamme'a i Rosińskiego, publikowana w odcinkach na łamach belgijskiego czasopisma „Le Journal de Tintin”. Był wielokrotnie nagradzany za twórczość komiksową: dwukrotnie otrzymał nagrodę Prix Saint-Michel, dwukrotnie nagrodę publiczności na Festiwalu w Angouleme. Laureat Prix Albert-Uderzo.

Nie tylko komiksy

Na przygotowanej przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego wystawie zaprezentowane zostaną zarówno oryginalne plansze komiksowe, stworzone w czasie wieloletniej kariery rysownika, jak i jego twórczość malarska. Nie zabraknie więc ilustracji książkowych, plansz z serii Kapitan Żbik, rysunków z komiksów historycznych oraz stworzonych już na emigracji graficznych opowieści Thorgal, Szninkiel, Yans, Western i Zemsta Hrabiego Skarbka.

Autorką scenariusza wystawy jest Maria Lengren, kuratorem – Piotr Rosiński. Wystawie towarzyszyć będzie katalog z tekstem Wojciecha Birka, wieloletniego tłumacza komiksów Grzegorza Rosińskiego.

Informacje szczegółowe

Otwarcie wystawy poprzedzi koncert zespołu Nagrobki, o którym tutaj.

Przedsięwzięcie zostało stworzone i wymyślone w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi. Warszawską prezentację przygotowuje Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Można ją oglądać od 15 czerwca aż do 8 września 2024 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Skłodowskiej, codziennie od poniedziałku do niedzieli od 10.00 do 18.00.

Więcej informacji na stronie Muzeum Karykatury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto