Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marcin Bondarowicz zaprezentuje swoje prace w Muzeum Karykatury

ag
Ekspozycję zatytułowaną „Marcin Bondarowicz. Strażnik tajemnic” można będzie oglądać w siedzibie muzeum przy ul. Koziej 11 do 15 maja 2016 r.
Ekspozycję zatytułowaną „Marcin Bondarowicz. Strażnik tajemnic” można będzie oglądać w siedzibie muzeum przy ul. Koziej 11 do 15 maja 2016 r. materiały prasowe
Od 10 marca w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego prezentowane będą prace Marcina Bondarowicza – uznanego polskiego karykaturzysty, rysownika i grafika. Indywidualna wystawa artysty jest nagrodą Muzeum Karykatury w konkursie „Najlepsze z Najlepszych. Rysunki Roku 2014”. Ekspozycję zatytułowaną „Marcin Bondarowicz. Strażnik tajemnic” można będzie oglądać w siedzibie muzeum przy ul. Koziej 11 do 15 maja 2016 r.

Marcin Bondarowicz to rysownik, ilustrator i grafik, absolwent Politechniki Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego, obecnie jeden z najbardziej cenionych twórców karykatury i rysunku satyrycznego w Polsce. Uczestnik, juror i laureat wielu międzynarodowych konkursów na rysunek prasowy oraz satyryczny.

– Ilustracja prasowa jest niezbędnym elementem współczesnych gazet. Od czasu, jak pojawiła się fotografia, ilustracja wykonana ręką człowieka odeszła od swego głównego zadania, jakim było dokumentowanie zdarzeń i zaczęła pełnić rolę komentarza uzupełniającego tekst. Poruszając wyobraźnię czytelnika, tworzy nastrój. Zależna jest od kontekstu, czasami jednak istnieje w gazecie jako samodzielne dzieło na równi z felietonem lub komentarzem prasowym – mówi Marcin Bondarowicz. – To właśnie z szacunku do czytelników i odbiorców tego, co robię, wciąż stawiam pytania w swojej twórczości. Dla mnie satyra stanowi w dużej mierze haczyk uwagi, formę atrakcyjnego podania tematu, a tym samym zwrócenia uwagi na ważne problemy. Wydaje mi się, że ta forma rysunku intelektualnego, skłaniającego do przemyśleń, stanowiąca punkt wyjścia do refleksji, ma przyszłość – dodaje.

Zadebiutował w 2004 roku w dzienniku „Puls Biznesu”. Współpracował również z innymi czasopismami w kraju, jak „BusinessWeek”, „Fakt”, „Focus”, „Forbes”, „Fronda”, „Harvard Business Review Polska”, „Le Monde Diplomatique – Polish Edition”, „National Geographic”, „Nie”, „Newsweek – Polska”, „Polska The Times”, „Poland Monthly”, „Przekrój”, „Puls Biznesu” i „Tygodnik Powszechny”, a także za granicą: „Cartoon Weekly” (Chiny), „Catapult Art Magazine” (USA), „Den – The Day Newspaper” (Ukraina), „Eulenspiegel Satiremagazin” (Niemcy), „Fire Humor Magazine” (Turcja), „Himal Southasian” (Nepal), „Pulse” (Wielka Brytania), „Stern” (Niemcy), „Yeni Akrep – New Scorpion – International Cartoon Magazine”(USA). W swoich pracach, pełnych symboliki i metafor, nawiązuje do konwencji surrealizmu.

Miał wiele indywidualnych wystaw, m.in. w Nowym Jorku. Uczestniczył także w ekspozycjach zbiorowych, jak ogólnopolska wystawa pokonkursowa rysunku satyrycznego i karykatury „A to Polska właśnie” w Warszawie, „Polityka w karykaturze. Prawdziwa cnota krytyk się nie boi” w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie czy poza granicami kraju, m.in. w Czechach, Holandii, Belgii, Bułgarii, Grecji i Stanach Zjednoczonych.
Prace Marcina Bondarowicza znajdują się w zbiorach Muzeum Karykatury, w prywatnych kolekcjach w Polsce i na świecie.

Jako druga przy ul. Koziej 11 prezentowana będzie wystawa „Cztery Pory Karykatury. Rysunki Roku 2015”, na której przedstawione zostaną najlepsze rysunki satyryczne ubiegłego roku. Więcej o wystawie przeczytasz TU.


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto