Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersam Grochów wkrótce zniknie. Budynek upamiętni specjalna wystawa

Redakcja
Uniwersam Grochów wkrótce zniknie. Budynek upamiętni specjalna wystawa
Uniwersam Grochów wkrótce zniknie. Budynek upamiętni specjalna wystawa Szymon Starnawski
Uniwersam Grochów będzie czynny do ostatniego dnia roku. Potem zostanie zburzony, a na jego miejscu wyrośnie 15-piętrowy wieżowiec, galeria handlowa i biura. Klimat kultowego miejsca ma upamiętnić wystawa "U jak Universam".

Słynny Uniwersam Grochów nie doczeka swoich 40 urodzin. Powstał w 1977 roku jako pierwsze w Polsce dzielnicowe centrum handlowe. W latach 80. był miejscem wyjątkowym. Później, w raz z rozwojem kapitalizmu handel przenosił się do sklepów wielkopowierzchniowych i galerii handlowych. W dzisiejszej rzeczywistości takie sklepy jak Uniwersam Grochów nie są w stanie się utrzymać.

Wiadomo, że Uniwersam zostanie zburzony, a na jego miejscu w 2018 roku pojawią się dwa 15 - metrowe wieżowce. Znajdzie się tam 460 mieszkań, a na dolnych piętrach galeria handlowa i biura. Mieszkańcy chcą jednak upamiętnić kultowe dla nich miejsce. Dlatego zapowiadają, że 31 grudnia przyjdą na ostatnie zakupy na dwie godziny przed zamknięciem sklepu.

Opublikowany przezFacebook

To nie koniec działań związanych z tym miejscem. Stowarzyszenie Badawczo-Animacyjne Flaneur oraz lokalne organizacje pozarządowe organizują akcję "U jak Universam". W ramach tej akcji powstaje wystawa dotycząca budynku. Znajdą się tam wspomnienia mieszkańców, pracowników, zdjęcia, filmy i różne pamiątki związane z tym miejscem. Wystawa otwiera się 29 grudnia o godz. 18 w pomieszczeniach biurowych Uniwersamu Grochów. Będzie można ją oglądać codziennie - poza 1-3 stycznia, w godz. 16-20. Finał i zamknięcie wystawy przewidziane jest na 15 stycznia.

Jak zapewniają organizatorzy: "Pierwsza część prezentuje wszystkie dotychczasowe efekty projektu: wywiady, filmy, zdjęcia, łącząc wspomnienia mieszkańców i pracowników sklepu, ale także współczesne spojrzenie na działalność sklepu i różne wymiary jego znaczenia dla lokalnej społeczności." W drugiej części aktywiści skupią się na wątku architektonicznym, a w trzeciej pojawi się temat dóbr luksusowych w PRL-u.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto