Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości ku czci św. Andrzeja Boboli - patrona Polski [ZDJĘCIA]

Redakcja
Pamięć o św. Andrzeju nie może zaniknąć. Niech będzie patronem ochraniającym nas przed konfliktami, kłótniami i nieporozumieniami – mówił abp Henryk Hoser w homilii wygłoszonej w czwartek podczas mszy św. w sanktuarium narodowym św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Uroczystej mszy przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, obecni byli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz kilku biskupów i kilkudziesięciu księży.

Abp Hoser przypomniał sylwetkę św. Andrzeja Boboli: pracę misyjną, męczeńską śmierć, a także uroczyste sprowadzenie jego relikwii do Warszawy. Jak mówił ordynariusz warszawsko-praski, działalność tego świętego była zapowiedzią spotkania chrześcijan zachodnich z wschodnimi. Hierarcha określił św. Andrzeja jako „prekursora wysiłku ekumenicznego”, który dziś jest kontynuowany.

Czytaj także: Dziś uroczystości ku czci św. Andrzeja Boboli

- Kościół w uroczystość św. Andrzeja Boboli modli się o zjednoczenie chrześcijan, żeby byli jedno – powiedział abp Hoser.

W tym roku obchodzona jest 75 rocznica kanonizacji św. Andrzeja Boboli. W niedzielę, 2 czerwca podczas VI Dnia Dziękczynienia jego relikwie zostaną przeniesione w uroczystej procesji z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej.

Andrzej Bobola urodził się w 1591 w Strachocinie k. Sanoka w rodzinie szlacheckiej. Do zakonu jezuitów wstąpił w 1611 r. w Wilnie, gdzie studiował teologię i filozofię. W 1623 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W 1642 r. wyjechał do Pińska, gdzie prowadził działalność ewangelizacyjną i działał na rzecz pojednania prawosławnych z Kościołem Rzymskokatolickim. Jego działalność wzbudziła wielki sprzeciw zarówno wśród prawosławnych, jak i Kozaków wrogo nastawionych do jezuitów i Polaków. 16 maja 1657 r. jezuita został poddany torturom i zamordowany przez Kozaków podczas rzezi w Janowie Poleskim.

Andrzej Bobola został beatyfikowany w 1853 r. przez papieża Piusa IX, a kanonizacji dokonał papież Pius XI w 1938 roku. Tego samego roku jego relikwie zostały sprowadzone z Rzymu do Polski, gdzie zostały złożone pod ołtarzem w kościele księży jezuitów w Warszawie przy ul. Rakowieckiej.

W 2002 roku - zaraz po tym jak Stolica Apostolska wyraziła zgodę, aby św. Andrzej Bobola został patronem Polski - biskupi napisali w liście do wiernych: "Święty Andrzej Bobola jest patronem ewangelizacji w trudnych czasach. Odzyskana dziś wolność polityczno-społeczna stanowi ciągłe wyzwanie i wymaga pogłębienia przez odnowę religijną i moralną. Potrzebujemy duchowego odrodzenia, zarówno w obliczu podziałów, ujawnionych po upadku komunizmu, jak i w perspektywie nowej ewangelizacji jednoczącej się Europy".

Św. Andrzej Bobola jest czwartym patronem Polski. Już od wieków naszej ojczyźnie patronują męczennicy - święci biskupi: Wojciech i Stanisław oraz jezuicki zakonnik św. Stanisław Kostka.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto