Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urszula i Bogdan Lisowscy w Radziejowie

Redakcja
Urszula i Bogdan Lisowscy w Radziejowie
Urszula i Bogdan Lisowscy w Radziejowie Karol Szmagalski
W dniu 31 stycznia br. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. F. Becińskiego w Radziejowie gościła Urszulę i Bogdana Lisowskich – emerytowanych nauczycieli z Kłóbki. Nie jest to pierwszy pobyt na terenie powiatu radziejowskiego

Państwo Lisowscy kultywują tradycje związane z muzyką ludową oraz historią Kłóbki – są założycielami zespołu folklorystycznego „Marynia" oraz Towarzystwa Miłośników Kłóbki. Urszula i Bogdan Lisowscy to od wielu lat propagatorzy folkloru, przede wszystkim gwary Kujaw, walorów kulturalno-historycznych Kłóbki, a także historii znajomości Marii i Fryderyka. Państwo Lisowscy piszą poezję, bajki, scenariusze, a dodatkowo Pan Bogdan komponuje muzykę. Ich utwory korzeniami tkwią w kujawskiej ziemi, która stała się ich domem rodzinnym i natchnieniem w twórczości tej pasjonującej pary.
Założony przez nich Zespół Folklorystyczny "Marynia" powstał w 1983 r. Nazwa kapeli pochodzi od imienia Marii Wodzińskiej Orpiszewskiej, narzeczonej Fryderyka Chopina i muzy Juliusza Słowackiego. Po przerwie w 1986 r. został reaktywowany w 2004 r. W dorobku zespołu są liczne udziały w uroczystościach państwowych (m.in. dożynki), kościelnych, szkolnych, współpraca w ramach tzw. muzykoterapii z Domem Opieki Społecznej w Rzeżewie. Opierając się na tekstach B. Lisowskiego w ciągu wielu lat zespół przygotował spektakle m. in. "Tele co i się nie paliło", 'Kujawianka w Europie", "Kiedy Chopin dzieckiem był".
Zespół działa w ramach Towarzystwa Przyjaciół Kłóbki im. Marii Wodzińskiej Orpiszewskiej. Obecnie liczy 10 osób, współpracuje też z dziećmi i młodzieżą szkolną.
Urszula i Bogdan Lisowscy od ponad czterdziestu lat mieszkają w Kłóbce, gm. Lubień Kuj, zwanej Perłą Kujaw, słynącej z Parku Etnograficznego i powiązaniem z Fryderykiem Chopinem. Tutaj, bowiem mieszkała i spoczywa na cmentarzu Maria Wodzińska, narzeczona tego geniusza muzycznego.
W czasie spotkania licznie przybyłej młodzieży zaprezentowane zostały fragmenty wierszy oraz zaśpiewali kolędy własnego autorstwa. Wciągnęli młodzież w aktywne uczestnictwo podarkami za wykonanie ich utworów. Przemili i sympatycznie to ludzie.
Możliwe było także nabycie wydanej ich książki pt. „Kujawscy bajkopisarze nie tylko dzieciom w darze". Publikacja ta ukazała się w grudniu 2011 r. i stanowi część wielotomowego cyklu: „Redecz Krukowy i okolice... Kraina prastara", której wydawcą jest Janusz Borkowski – kujawski przedsiębiorca, dla którego ważne obok biznesu jest także ocalenie od zapomnienia kultury materialnej i niematerialnej Kujaw. O tym Wydawnictwie pisałem na tym portalu. Tutaj: http://wloclawskie24.pl/articles/12434-co-w-wydawnictwie-krukowiak
Poeta Bogdan Lisowski to Twórca, który debiutował w Tygodniku Powszechnym w 1978 roku. Swe wiersze prezentował również w Kulturze (1979 rok) i na antenie Polskiego Radia w pr. I i III. Jest autorem tomiku „Nim obsiadą mnie głodne dzięcioły". Znany jest też jako muzyk, kompozytor, autor tekstów piosenek (m.in. hymn Lubienia Kuj., Radziejowa oraz pieśni o Włocławku, Inowrocławiu i Kruszwicy).
A oto ten hymn dla Radziejowa:„Tu Radziejów, miasto moje"
Pierwsza zwrotka
Pola zastawione jak stół.Twarze wypieczone jak chleb.Człowiek utrudzony za dwóch.Ziemi uczepiony jak rzep.Wojów Łokietkowych tu slad,Drzemie jeszcze krzyżem wśród pól.Spadek ten podaje od lat,Dzieciom, które ziemi tej sól.
Refren:
Tu Radziejów, miasto moje,Serce kujaw, serce me,Tutaj złego się nie boję.Tu korzenie karmię swe.Prochem Mieszka i Popiela,Użyźnione są me dni.Ośmiu wieków karuzela,Osią świata w sercu tkwi.
Druga zwrotka
W śladach Łokietkowych mój gród,Perlą jest świecąca wśród miast.Smętnych kujawiaków brzmi cud.Dobrze , że je Szopen nie skradł.Maszty radziejowskich tkwią wież,W statku mego miasta wśród zbóż,Płynie nim łokietek, ja też,Osmy wiek wśród sztormów i burz.
Refren:
Tu Radziejów, miasto moje,
.................... Album fotek tutaj:https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10200587150182108.208671.1259848402&type=3
KS.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto