Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VI Teatralna Wiosna na Rakowcu

Monikka
Monikka
Spektakle wyróżnione na festiwalach oraz premiery teatralne nieznane dotąd warszawskiej publiczności można od dziś oglądać na scenie Domu Kultury "Rakowiec".

Wiosna w przebraniu Melpomeny zawita dziś na Ochotę. Tym razem w teatralnych prezentacjach dominować będą dwa nurty. Pierwszy to spektakle opowiadające o współczesnym człowieku, jego zmaganiach, zwycięstwach i porażkach. W sztuce "Zerwana Struna", którą pokaże Teatr z Drewnianej przyjrzymy się młodemu pokoleniu. To jedyna okazja, by zobaczyć jak dzisiejsza młodzież stara się odnaleźć i zaistnieć w świecie ludzi dorosłych.

„Spektakl jest niesłychanie udanym połączeniem autentyczności młodych aktorów z dotkliwym dla nich tematem odrzucenia, przyjaźni, wyobcowania, i inteligentnej nowoczesnej reżyserii Michała Nadarzyńskiego, autora tekstu, a także aktora. Zapewne empatia Nadarzyńskiego wobec młodzieży, uczestniczenie w ich świecie, zdecydowało o subtelności tego spektaklu, wcale nie cukierkowego, w finale nawet ostrego, zaangażowanego” - tak o spektaklu pisał Michał Walczak juror zeszłorocznej edycji Festiwalu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej „Brombolandia”, gdzie grupa otrzymała za spektakl I nagrodę w kategorii zespołów licealnych.

Z kolei spektakle „More Heart Core” Teatru Porywacze Ciał oraz „Okno” grupy teatralnej T-Art pokazują dylematy współczesnych trzydziestoparolatków. Pierwszy został wybrany przez krytyków i publiczność za wydarzenie festiwalu Malta 2009. Nic dziwnego – to naprawdę ostra teatralna jazda. Drugi jest rozważaniem o wzajemnym zrozumieniu, pojmowaniu wolności i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Jak żyć, próbując pogodzić miłość do sztuki z miłością do partnera? Na jakie kompromisy i ustępstwa jesteśmy gotowi pójść w imieniu „bycia z kimś”? Na szczególną uwagę zasługuje z pewnością poruszająca rola pisarza w wykonaniu Pawła Ptaszkiewicza.

Drugi nurt to spektakle przedstawiające historie osób, które osiągnęły sławę, uznanie i spełnienie w życiu zawodowym - Edith Piaf, Yves Montand, Helena Modrzejewska, Pola Negri. Czy byli szczęśliwi? Czy skupiając się na efemerycznym świecie sztuki potrafili równocześnie stąpać po ziemi? Przyglądając się ich historiom będziemy mogli nie tylko skonfrontować swoje wyobrażenia o sławnych i uznanych, ale i rozsmakować się w ich twórczości.

Gośćmi specjalnymi VI Teatralnej Wiosny są dwie artystki z aktorskiego klanu: Agata Pilitowska i Maria Nowotarska, niegdyś krakowianki, dziś mieszkanki Toronto. Zobaczymy je 27 marca w Międzynarodowym Dniu Teatru w sztuce O Poli Negri. Sztuka została napisana i wyreżyserowana przez Kazimierza Brauna, wybitnego polskiego reżysera, teatrologa, pisarza. Zrealizowano ją w Salonie Poezji, Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego działającym przy Polsko-Kanadyjskim Towarzystwie Muzycznym w Toronto. Spektakl „Opowieści Poli Negri” zobaczyli już widzowie w Kanadzie, USA, Londynie, Berlinie. Czas, by obejrzała go także warszawska publiczność.


VI TEATRALNA WIOSNA NA RAKOWCU - PROGRAM

18 marca, godz. 19.00
MORE HEART CORE!
Teatr Porywacze Ciał, Poznań
Spektakl tylko dla widzów dorosłych!
reżyseria: Katarzyna Pawłowska, Maciej Adamczyk

22 marca, godz. 19.00
GŁOWA PEŁNA SŁOŃCA, CZYLI O CZYM MARZYŁ YVES MONTAND
Scena w Bramie Teatru im. Juliusza Słowackiego, Kraków
reżyseria: Tadeusz Zięba

23 marca, godz. 19.00
ZERWANA STRUNA
Teatr z Drewnianej, Warszawa
reżyseria: Michał Nadarzyński

24 marca, godz. 19.00
OKNO wg Ireneusza Iredyńskiego Grupa T-Art, Warszawa
reżyseria: Artur Jasiński

25 marca, godz. 19.00
UWIERZYŁAM MIŁOŚCI, MILORDZIE!
Teatr Polski w Bielsku - Białej,
reżyseria: Jakub Abrahamowicz

26 marca, godz. 19.00
MADAME Scena Moliere, Kraków,
reżyseria: Ewa Lachnit

27 marca, godz. 19.00
OPOWIEŚCI POLI NEGRI
Salon Poezji, Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego w Toronto
reżyseria: Kazimierz Braun

BILETY: jeden bilet w cenie 15 zł upoważnia do wejścia na wszystkie spektakle; sprzedaż oraz rezerwacja w kasie DK „Rakowiec”, ul. Wiślicka 8, Warszawa, tel. 22 823 66 72; rezerwacja elektroniczna: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto