Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W 69. rocznicę "Akcji Kutschera" opowiadający o niej komiks podpisywała "Kama"

Paweł Wegner
Paweł Wegner
Słowo komiks tyczy się tu zdecydowanie formy graficznej, bo merytorycznie jest całkowicie na poważnie. Chodzi o to, by poprzez rysunkową formę dotrzeć do młodego odbiorcy z prawdą historyczną.

1 lutego 2013 to 69. rocznica wykonania wyroku na "kacie Warszawy", jak nazywano dowódcę SS i Policji Franza Kutscherę. Niechlubną sławę i tytuł zyskał, gdyż od momentu objęcia urzędu drastycznie zaostrzył terror okupacyjny. Nigdy przedtem na ulicach okupowanej przez III Rzeszę Niemiecką Warszawy nie było tylu łapanek i ulicznych egzekucji ludności cywilnej. Nic więc dziwnego, że Kierownictwo Walki Podziemnej wydało na niego wyrok, gdy tylko została ustalona jego tożsamość (z obawy przed działaniami odwetowymi nazwisko Kutschery nie było nigdy podane do publicznej wiadomości).

"W imieniu Polski Walczącej" to tytuł serii komiksów, której pierwszą częścią jest zaprezentowana właśnie historia Akcji Kutschera. Określenie "komiks" jest w tym przypadku nieco mylące, ponieważ zarówno ta publikacja, jak i następne z serii, są książkami historycznymi, które prawdę opartą na źródłach i wspomnieniach uczestników akcji przedstawiają w rysunkowej formie. Intencją autorów jest dotarcie z wiedzą historyczną do młodego odbiorcy w bardziej przystępny dla niego sposób.

Na uroczystości zorganizowanej w Centrum Edukacyjnym IPN - Przystanek Historia (ul. Marszałkowska 21/25) obecna była jedna z dwóch żyjących jeszcze uczestniczek akcji - Maria Stypułkowska-Chojecka pseudonim "Kama". Z ochotą wpisała dedykacje do kilku egzemplarzy, które można było nabyć na miejscu.

Swoją premierę miała również przy tej okazji broszura dla nauczycieli historii, dzięki której mogą oni swoim uczniom w łatwy sposób zorganizować grę uliczną obrazującą, jak wyglądała polska pomoc dla żydowskiego powstania w getcie warszawskim. Gra prowadzi uczestników przez wszystkie najważniejsze miejsca wydarzeń związanych z samym gettem i powstaniem oraz działaniami pomocowymi polskiego podziemia. Poprzez wykonywane w tych miejscach zadań uczestnicy poznają trudną i kontrowersyjną tematykę historii Żydów w okupowanej Warszawie.

- Przypadająca w tym roku 70. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim jest dla nas bardzo ważnym czynnikiem mobilizującym, by naszą grę udostępnić także w języku hebrajskim - mówi Monika Koszyńska, jedna z autorek gry. - Niestety, takie tłumaczenie wymaga ogromnych środków finansowych, którymi jeszcze nie dysponujemy. Wierzymy jednak, że uda nam się tego dokonać i w ten sposób włączyć się w dyskusję o naszej wspólnej historii w tamtych trudnych czasach.

Zerknij na najchętniej czytane materiały


Koncerty w WarszawieAero 2: darmowy internetPolska - UkrainaNowa warszawa
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto