Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Grudziądzu jest coraz więcej zatruć dopalaczami. Szef SOR-u alarmuje

Aleksandra Pa
Aleksandra Pa
Najbardziej popularne wśród grudziądzan są susz i pigułki
Najbardziej popularne wśród grudziądzan są susz i pigułki sxc.hu
- Zwykle młodzi mieszają dopalacze z alkoholem - wyjaśnia dr Andrzej Witkowski, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Z relacji medyka, wynika że pacjenci, którzy trafiają na SOR z objawami zatrucia dopalaczami, np. „dodatkiem do piasku o kolorze błękitu" lub „rozpałką do pieca o zapachu mięty" są najczęściej pobudzeni, zwykle agresywni, trudno z nimi nawiązać kontakt. - Oczywiście, nie przyznają się co zażyli - mówi Andrzej Witkowski.
Eksperymenty, które mogą zakończyć się śmierciąWiększość przypadków z jakimi spotykają się lekarze, to jednorazowe wybryki. - Młodzi eksperymentują - twierdzi szef SOR-u. - Jednak takie „eksperymenty" mogą skończyć się tragicznie. Mieliśmy już w Grudziądzu zgony po dopalaczach. Jeśli nie powstrzyma się dystrybucji tych środków, obawiamy się, że będą kolejne dramaty.Walka z wiatrakamiInformacje o pacjentach zatrutych tzw. „substancjami zastępczymi" ze szpitala otrzymuje sanepid.
- Przedział wiekowy jest różny. Od nastolatków po osoby przed „czterdziestką" - mówi Ewa Kamińska, zastępca dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Grudziądzu.
To właśnie ta instytucja - razem z policją - kontroluje sklepy, w których znajduje się śmiercionośny „towar".- Podczas każdej wizyty zabezpieczaliśmy podejrzane substancje. Po przebadaniu przez Narodowy Instytut Leków - we wszystkich przypadkach - okazywało się, że zawierają zagrażające zdrowiu i życiu składniki - zaznacza Ewa Kamińska.
W sumie grudziądzki sanepid kilkakrotnie nakazał punktom - w których potwierdziło się, że wprowadzały do obrotu dopalacze - zaprzestania działalności.
Inspektorzy z mocy ustawy za każdym razem nakładają też kary pieniężne na sklepy. Łączna kwota urosła do 740 tysięcy zł!
Jednak i to nie jest skuteczną przestrogą dla handlujących trucizną. - Tylko znikoma część tej sumy została uregulowana i to dopiero po oddaniu sprawy do komornika - wyjaśnia Ewa Kamińska.Problem w tym, że w miejsce zamkniętego punktu, po niedługim czasie otwiera się nowy, tylko pod inną nazwą. - To walka z wiatrakami - przyznaje Ewa Kamińska.
Susz i pigułkiPo co najczęściej sięgają młodzi ludzie? - Najbardziej popularny jest susz i pigułki - informuje Izabela Kandyba-Podlecka, dyrektor Centrum Profilaktyki i Terapii w Grudziądzu.
Z doświadczenia fachowców CPiT wynika, że powodami sięgania po „tykające bomby" to m.in. brak wsparcia w rodzinie. - Także ciekawość, wpływ rówieśników i brak alternatywy na spędzanie wolnego czasu - twierdzi Izabela Kandyba - Podlecka.
W „Centrum" dla uzależnionych i ich rodzin są prowadzone terapie, grupy wsparcia oraz warsztaty.  

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto