Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W październiku ruszą prace rewitalizacyjne w Ogrodzie Krasińskich [ZDJĘCIA]

Kamila Małocha
Kamila Małocha
fot. Abies Architektura Krajobrazu
Ogród Krasińskich doczekał się przebudowy. Prace mają ruszyć na początku października. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem warszawiacy będą mogli cieszyć się zrewitalizowanym parkiem już za dwa lata.

Już teraz trwa remont historycznej bramy przy ul. Bohaterów Getta - obiekt w 1994 roku uznany został za pomnik historii. Wkrótce ruszy renowacja całego obiektu.

Projekt jest gotowy - miasto wybrało koncepcję architektoniczną, którą w konkursie zaproponowała pracownia Abies Architektura Krajobrazu. Pozostało jeszcze wybrać wykonawcę.

-Prace związane z przygotowaniem dokumentacji zostały zakończone. Dane, w chwili obecnej są weryfikowane. Cały proces, łącznie z nanoszeniem poprawek zakończy się w połowie września. Równolegle przygotowywany jest przetarg, który planujemy ogłosić niezwłocznie po zatwierdzeniu projektu – mówi Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych.

Czytaj także: 155 mln zł na pożyczki na rewitalizację miast na Mazowszu

Zwycięską firmę poznamy na przełomie września i października. - Prace na terenie Ogrodu Krasińskich rozpoczną się niezwłocznie po podpisaniu umowy ze zwycięską firmą – informuje Kaznowska. Koszty całego remontu oszacowane zostały na 15 milionów złotych. Jeżeli wszystko pójdzie z planem, całość gotowa będzie na przełomie 2013 i 2014 roku.

Projekt ma na celu wyeksponowanie walorów zabytkowych i rekreacyjnych parku. W ramach przedsięwzięcia zostanie przebudowany układ zieleni, a otoczenie miejsc pamięci narodowej zostanie powiązane z kompozycją parkową.
- Konkurs był bardzo dokładny. Zaproponowaliśmy projekt bramy, czego wcześniej miało nie być. Drobne zmiany dotyczyć też będą placu wodnego - będzie on nieco większy niż pierwotnie, ale takich zmian jest niewiele. - Chodzi nam o jak najwierniejsze odtworzenie założeń kompozycyjnych i funkcjonalnych projektu Franciszka Szaniora z przełomu XIX i XX wieku oraz powiązanie go z fragmentami współczesnymi w jeden funkcjonalny organizm, przy jednoczesnym zachowaniu różnic kompozycyjnych charakterystycznych dla okresów, w których powstały te obiekty - wyjaśnia Barbara Kraus-Golińska z firmy Abies Architektura, która prowadzi modernizację.

Ważnym elementem projektu jest wyeksponowanie walorów zabytkowych i historycznych. Wiemy już, że Ogród Krasińskich będzie zamknięty w całości. W miejscu nieistniejących już starych budowli, np. Pałacu Badenich, Pasażu Simonsa, fragmentów ulicy Długiej lub Nalewki, staną szklane tablice informacyjne przedstawiające ich zdjęcia. To element mający na celu kontynuację systemu informacji zastosowanego na Krakowskim Przedmieściu.

Nie wszystkie plany renowacji wzbudzają entuzjazm wśród mieszkańców. W ubiegłym roku falę sprzeciwu wzbudziła informacja o koniecznej wycince drzew oraz o ławkach bez oparć, które zgodnie z planem mają stanąć wzdłuż alejek. - Chodzi o drzewa przy ul. Długiej. Tamtejszy teren nie spełnia funkcji parku, drzewa zasadzone bez planu zasłaniają pałac - tłumaczy Kraus-Golińska. - Jeżeli chodzi o ławki, nie wszystkie będą pozbawione oparć, a poza tym w projekcie chodziło też o to, by nie zasłaniały widoku - dodaje.

Zobacz: Remont w Ogrodzie Krasińskich. Mieszkańcy mówią nie

Narzekają także miłośnicy jednośladów, którzy nie będą mogli jeździć po parku na rowerach. - Będzie możliwość przejazdu od ul. Barokowej do ul. Bohaterów Getta. Wewnątrz będą też stojaki, będzie można wjechać, zostawić rower i spokojnie pospacerować - mówi Barbara Kraus-Golińska.

Modernizacja ograniczy dostęp do parku. Poszczególne części będą jednak zamykane częściowo, tak aby nie pozbawić mieszkańców możliwości korzystania z obiektu.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto