Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dworek Bojarów to jeden z najstarszych zabytków na Mazowszu. Stworzono tam pierwszy w Polsce ośrodek promujący zdrową dietę

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Obiekt, wzniesiony pod koniec XIX wieku, położony w Otwocku przy ul. Kraszewskiego 87, został wpisany do rejestru zabytków.
Obiekt, wzniesiony pod koniec XIX wieku, położony w Otwocku przy ul. Kraszewskiego 87, został wpisany do rejestru zabytków. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
To jeden z najstarszych zabytków na Mazowszu. Niegdyś mieścił się tam jeden z pierwszych w Polsce ośrodków leczniczych promujących zdrową dietę. Dziś miejsce to jest w totalnej ruinie, wymaga gruntownego remontu. Tego zadania podjął się znany hotelarz, który chce tchnąć nowe życie w zabytkowy Dworek Bojarów.

Dworek Bojarów w Otwocku

Dworek jest jednym z najstarszych obiektów w Otwocku i prawdopodobnie pierwszym, o przeznaczeniu uzdrowiskowym. Znajduje się przy ul. J.I. Kraszewskiego 87. Dziś jest w opłakanym stanie, wymaga gruntownego remontu.

Pomimo poważnych zniszczeń w dalszym ciągu czytelna jest bryła budynku i jej kompozycja oraz niektóre rozwiązania architektoniczne takie jak:

  • pozostałości balustrad na arkadowym ganku i tarasie,
  • wysunięta strefa cokołowa,
  • niewielki gzyms wieńczący narożne wieżyczki.
  • relikty stolarki okiennej o motywach ostrołucznych.

- Wartość naukowa budynku wynika jego z warstwy materialnej, m.in. technologii wykonania, użytych materiałów budowlanych i ich opracowania, jak również rozwiązań technicznych i funkcjonalnych łączących architekturę willową z budownictwem uzdrowiskowym w rejonie Otwocka - mówi Prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Pierwszy w Polsce ośrodek leczniczy

Dwór wzniesiono pod koniec XIX w. Jego powstanie związane jest z uzdrowiskowym charakterem terenów Otwocka. Kiedyś dworek tętnił życiem. To właśnie w nim mieścił się jeden z pierwszych w Polsce ośrodków leczniczych promujących zdrową dietę, kąpiele słoneczne oraz odzież z naturalnych surowców.

Charakterystyczna sylweta budynku wyróżnia go spośród okolicznej zabudowy. Prosta forma wywiedziona z modelu siedziby ziemiańskiej mimo przekształceń zachowuje dobre proporcje i malowniczą formę. Styl obiektu, odmienny od charakterystycznego dla Otwocka, wylansowanego przez Andriollego drewnianego „świdermajera”, świadczy o poszukiwaniach lokalnej formy budownictwa.

- Walory artystyczne obiektu dostrzegalne są w sposobie ukształtowania bryty urozmaiconej reprezentacyjnym gankiem wejściowym z arkadowym podcieniem, narożnymi aneksami zwieńczonymi hełmami wieżowymi, zróżnicowaniem form otworów okiennych - przekazuje Prof. Jakub Lewicki.

Początkowo Dworek Bojarów w Otwocku został zabytkiem w 2014 roku. Jednak dziś Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował, że wpis sprzed lat został uchylony. Sprawa była ponownie rozpatrywana. Dziś już oficjalnie Dworek Bojarów w Otwocku został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. Wpisu dokonał Prof. Jakub Lewicki.

Dworek Bojarów otrzyma drugie życie

Mieszkańcy Otwocka cieszą się, że niebawem miejski zabytek zyska drugie życie. Przypomnijmy, że w 2023 roku Dworek Bojarów został sprzedany grupie ARCHE. Spółka kupiła go za około 3 mln zł. Póki co nie ma konkretnego planu na renowację tego obiektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto