Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Willa Julia w Otwocku. XIX-wieczny zabytek z ciekawą historią. Dzisiaj popada w ruinę

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Obiekt, pochodzący z XIX wieku, pomimo że jest objęty ochroną konserwatorską, to od wielu lat niszczeje.
Obiekt, pochodzący z XIX wieku, pomimo że jest objęty ochroną konserwatorską, to od wielu lat niszczeje. Aleksy Witwicki
Coraz mniej jest takich miejsc zarówno w samej Warszawie, jak i pod stolicą. Obiekt, pochodzący z XIX wieku, pomimo że jest objęty ochroną konserwatorską, to od wielu lat niszczeje. Mowa o Wilii Julia w Otwocku. Miejsce to ma ciekawą historię, jednak bez kogoś, kto podjąłby się jej odbudowy, niebawem może doczekać swojego końca.

Otwock niedaleko Warszawy słynie przede wszystkim z drewnianych domów, zwanych potocznie świdermajerami. Budynki te wprawiają niejednego w zachwyt, organizowane są spacery z przewodnikami szlakami świdermajerów. My jednak tym razem przedstawiamy historię starej willi, która choć ma ciekawą historię i jest objęta opieką konserwatorską – od wielu lat niszczeje.

Willa Julia w Otwocku

Otwock pod Warszawą. Ulica Warszawska. To tutaj znajduje się słynna willa Julia, a właściwie jej pozostałości. Niewątpliwie obiekt zaliczał się do jednego z najbardziej oryginalnych budynków Otwocka Stacyjnego.

Jest to ceglany budynek piętrowy, który został wybudowany przed 1893 rokiem dla Maurycego Karstensa, właściciela przedsiębiorstw budowlanych w Warszawie. Choć istnieją też źródła (zapiski Pawła Ajdackiego), które podają, że posiadłość została wzniesiona dla Jankowskiego, a Karstens nabył obiekt, a następnie znacznie go rozbudował.

Budynek posiada cechy neogotyckie i dzięki wysokiej wieży był z daleka łatwo rozpoznawalny.

Obiekt, pochodzący z XIX wieku, pomimo że jest objęty ochroną konserwatorską, to od wielu lat niszczeje.

Willa Julia w Otwocku. XIX-wieczny zabytek z ciekawą histori...

Udokumentowane jest, że w roku 1893 na posiadłości Karstensa wznosiły się już dwa domy do wynajęcia: murowana willa Julia oraz drewniany budynek przy ulicy Kościelnej 4.

Z początkiem XX wieku właścicielem willi został Aleksander Kowalski, aptekarz. To wówczas na terenie posesji powstało inhalatorium, zakład hydropatyczny i skład apteczny, natomiast w ogrodzie stanął dodatkowy drewniany budynek. Wybudowano też pijalnię wody mineralnej „Motor”.

Następnie w latach 20. XX wieku willa przeszła w ręce pediatry Gotlieba Kremera, lekarza Zakładu Psychiatrycznego dla Żydów "Zofiówka". Już od 1925 na tej posesji założono urząd pocztowo-telegraficzny, którym kierował Aleksander Kowalski. Blisko dziesięć lat później w dawnej willi pozostał już tylko urząd telegraficzny.

Do lat 80. Ubiegłego wieku znajdowały się tam mieszkania komunalne. Jednak później budynek opustoszał. Pomimo że willa Julia objęta została opieką konserwatorską, miejsce to od lat popada w ruinę.

Willa Julia w Otwocku
Obiekt, pochodzący z XIX wieku, pomimo że jest objęty ochroną konserwatorską, to od wielu lat niszczeje.Aleksy Witwicki
Willa Julia w Otwocku
Obiekt, pochodzący z XIX wieku, pomimo że jest objęty ochroną konserwatorską, to od wielu lat niszczeje.Aleksy Witwicki
Polecjaka Google News - Warszawa NaszeMiasto
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto