MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W rocznicę śmierci Hallera

UM Torunia
4 czerwca 2014 r. minęła 54. rocznica śmierci generała Józefa Hallera, bohatera toruńskiej niepodległości, Honorowego Obywatela Torunia.

4 czerwca 2014 r. minęła 54. rocznica śmierci generała Józefa Hallera, bohatera toruńskiej niepodległości, Honorowego Obywatela Torunia.

Z tej okazji przedstawiciele samorządu: zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz, radny Arkadiusz Myrcha i dyrektor Wydziału Promocji Andrzej Pietrowski oraz delegacja Zespołu Szkół nr 31 im. gen. Hallera - dyrektor Wanda Antonowicz wraz uczniami - złożyli kwiaty pod pomnikiem generała przy placu św. Katarzyny.

Do historii przeszły słowa gen. Hallera wypowiedziane 80 lat temu do mieszkańców przywróconego II Rzeczypospolitej Torunia: Serdeczne dzięki wam od wojska polskiego za świetne powitanie, które wskazuje, że tu była, jest i będzie tylko Polska, że jesteście gotowi do spełnienia wszystkich obowiązków narodowych i do ofiar dla dobra odrodzonej Polski.

Warto wiedzieć

Generał Józef Haller (1873-1960) podczas I wojny światowej służył najpierw w armii austriackiej, następnie został dowódcą II Brygady Legionów. W 1918 r. na czele Polskiego Korpusu Posiłkowego przy armii austriackiej przedostał się na stronę rosyjską. Po wyjeździe do Francji stworzył tam słynną "Błękitną Armię". Razem z nią powrócił do kraju w 1919 r. i walczył na froncie ukraińskim. Dowodził także wojskami Frontu Pomorskiego, którego oddziały wkroczyły do Torunia 18 stycznia 1920 r.

W wojnie polsko-bolszewickiej mianowany dowódcą Armii Ochotniczej. Pełnił funkcję Generalnego Inspektora Armii. W latach 1920-1927 poseł na Sejm. Związany ze środowiskami prawicowymi uznawany był za politycznego przeciwnika marszałka Piłsudskiego. Po przewrocie majowym przeniesiony w stan spoczynku. Cieszył się dużą popularnością szczególnie w Wielkopolsce i na Pomorzu.

Tytuł Honorowego Obywatela Torunia odebrał 18 stycznia 1921 r., w rocznicę wkroczenia do miasta dowodzonych przez niego oddziałów. W czasie II wojny światowej na emigracji, pełnił w latach 1940-1943 funkcje ministra oświaty w rządzie gen. Sikorskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto